Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajci protestují a stávkují, Bangkok připomíná bojiště občanské války

Svět

  10:40aktualizováno  15:15
BANGKOK - V thajské metropoli pokračují střety mezi protivládními demonstranty a policií, která v pondělí druhým dnem nasadila proti protestujícímu davu slzný plyn a nově také gumovou munici. Premiérka země Jinglak Šinavatrová na tiskové konferenci přenášené televizí s odvoláním na ústavu prohlásila, že požadavky protestujících jsou nepřijatelné. Soud pak schválil zatykač na vůdce protestů Suthepa Thaugsubana, který čelí obvinění z podněcování ke vzpouře.

Demonstranti strhávají policejní barikády. foto: Reuters

Vícero univerzit a přes 30 škol zůstalo z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Tlak na vládu má zvýšit dnešní jednodenní stávka, prozatím ale podle agentury Reuters není jasné, kolik lidí se do ní zapojilo.

Během tiskové konference dala Šinavatrová jasně najevo, že nevyhoví požadavku svých odpůrců a neodstoupí. Demonstranti chtějí, aby nevolená opoziční "lidová rada" vybrala nového předsedu vlády - to ovšem podle premiérky odporuje ústavě.

Šinavatrová nicméně uvedla, že policie proti protestujícím nezakročí silou, a že ona sama pro jednání s nimi "otevře všechny dveře". Podle prohlášení šéfa bezpečnostních sil však policie nasadila gumové projektily proti demonstrantům nedaleko úřadu premiérky v Bangkoku.

VÍCE ZDE:

Jako v občanské válce

Několik tisíc demonstrantů se v pondělí podle agentury DPA pokusilo strhnout betonové bariéry, které chrání strategické budovy ve vládní čtvrti. Policie opět použila slzný plyn, aby útok odrazila. Vůbec poprvé ho použila v neděli. V ulicích Bangkoku to kolem klíčových vládních budov a policejní centrály podle DPA vypadá jako během občanské války, na místě vládne chaos.

Naopak v hotelích a nákupních střediscích je situace poklidná, většina obchodních domů po nedělním uzavření opět otevřela. Vládní čtvrť, kde se demonstrace odehrávají, je asi dva kilometry severně od královského paláce, jedné z největších turistických atrakcí v metropoli.

V Bangkoku se už týden konají manifestace za svržení vlády. V sobotu došlo i na střety mezi jejími stoupenci a odpůrci (více čtěte ZDE), v neděli pak policie proti násilnostem rázně zasáhla. Nepokoje si za víkend podle Reuters vyžádaly nejméně tři mrtvé a asi 120 zraněných.

Thajsko nyní prochází nejhorší politickou krizi od jara roku 2010, kdy nepokoje potlačila až armáda. Celkově tehdy přišlo o život 91 lidí. Předák protestujících Suthep Thaugsuban, který v minulosti zastával post vicepremiéra, stanovil úterý za konečný termín, do kdy má Šinavatrová svůj úřad opustit.

Premiérka obviňovaná z korupce však nadále odmítá přistoupit na předčasné volby a thajský soud na Thaugsubana schválil zatykač. V případě odsouzení za vyvolání nepokojů by mu hrozil doživotní trest či dokonce trest smrti. Deník The Bangkok Post nicméně připomíná, že první zatykač na opozičního lídra byl vydán už minulý týden. Ačkoli Thaugsuban od té doby několikrát vystupoval na veřejnosti, policie proti němu nezakročila, ani ho nezadržela.

Autoři:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...