Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajci ukončili protestní shromáždění. Boj proti vládě však nekončí

Svět

  11:47
BANGKOK - Thajští demonstranti, kteří se snaží svrhnout vládu premiérky Jinglak Šinavatrové, ve středu nečekaně ukončili shromáždění v sídle národní policie v Bangkoku. Vůdce protestu Sutchep Tchaugsuban ale prohlásil, že boj proti vládě bude pokračovat navzdory snahám úřadů krizi zmírnit, napsala agentura Reuters.

Protivládní demonstranti mávají thajskou vlajkou. Oslavují průnik do areálu policejního ústředí foto: Reuters

Armáda, která za posledních 80 let v Thajsku provedla nebo se pokusila o 18 státních převratů, slíbila, že zůstane stranou nynějších akcí a vrchní velitel námořnictva uvedl, že se spolu s veliteli dalších ozbrojených složek dohodli, že zasahovat nebudou.

Po několika dnech násilností, při nichž bylo zabito pět lidí, v úterý úřady zmírnily napětí, když vyzvaly policii, aby ustoupila a nechala protestující proniknout do státních úřadů, které obléhali (více čtěte ZDE).

Pauza kvůli narozeninám krále

Demonstrantka drží nad hlavou transparent s portrétem thajského krále Pchúmipchona Adunjadéta

Vůdce protestů, bývalý opoziční poslanec Tchaugsuban uvedl, že v demonstracích bude pauza z úcty ke králi Pchúmipchonu Adundétovi, který ve čtvrtek slaví 86. narozeniny. Ale ihned poté bude boj za svržení vlády pokračovat, dodal. "Znovu obnovíme svůj boj 6. prosince. Začneme hned za úsvitu a budeme bojovat každý den, dokud nezvítězíme," řekl v projevu ke svým stoupencům v úterý pozdě večer.

Policie odhadla, že ve středu ráno se před policejním velitelstvím shromáždilo asi 3000 protestujících, což byl relativně malý dav v porovnání s uplynulým týdnem. Hlavní ulice před velitelstvím byla uzavřena pro auta, ale nákupní střediska v této oblasti pokračují v provozu.

Několik set protestujících stále okupuje ministerstvo financí a velké administrativní středisko severně od hlavního města. Ale vláda běžně funguje a premiérka Šinavatrová se sešla s ekonomickými ministry ve svém úřadě, který policie tento týden hájila slzným plynem a vodními děly.

VÍCE ZDE:

Premiérka chce obnovit důvěru

Podle mluvčího vlády Šinavatrová vyzvala ministry, aby navrhli opatření na posílení investic, vytvoření pracovních příležitostí a obnovení důvěry. Tato opatření mají být oznámena ještě před koncem roku nebo hned na začátku nového jako dar thajskému lidu, dodal mluvčí.

Demonstrace za svržení vlády začaly v Thajsku před více než týdnem. Prvotní rozbuškou byl návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci. Opozice obviňuje vládu, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí právě Šinavatra.

Autoři: ,