26. dubna 2017 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajec na Facebooku živě vysílal vraždu 11měsíční dcery. Video tam zůstalo den

Matka v Thajsku zavražděného dítěte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka v Thajsku zavražděného dítěte. | foto: AP/ČTK

BANGKOK/PRAHA Thajská policie ve středu oznámila, že bude hledat způsoby, jak urychlit odstraňování „příspěvků s nevhodným obsahem z internetu“. Reagovala tak na přímý přenos vraždy jedenáctiměsíční holčičky na Facebooku. Dívku oběsil její otec, který následně sám spáchal sebevraždu. Vyvolal tak další debatu ohledně kontroly obsahu na sociálních sítích.

Jednadvacetiletý muž dceru a pak sebe zabil v pondělí večer a na sociální síti Facebook byla dvě videa, která přitom natočil, dostupná ještě následujících 24 hodin, než byla odstraněna. Vidělo je téměř půl milionu uživatelů.

Na nahrávkách bylo vidět, jak Thajec - údajně po hádce se svou manželkou - dceru zavraždil v opuštěném hotelu na jihothajském ostrově Pchúket a potom se oběsil, napsal zpravodajský server BBC News.

„Měl pocit, že ho jeho žena zanedbává, často se spolu hádali,“ uvedl zástupce thajské policie. „Budeme diskutovat o internetových příspěvcích se závadným obsahem, ať už na síti Facebook, YouTube či Instagram, a také o tom, jak bychom mohli urychlit mazání tohoto obsahu,“ dodal mluvčí thajské policie na středeční tiskové konferenci.

Muž video vysílal v pondělí večer, společnost Facebook jej v úterý odpoledne smazala. Matce dítěte firma vyjádřila soustrast.

Vražda a sebevražda se odehrály nedlouho poté, co muž v Ohiu ve Spojených státech umístil na facebook video zachycující vraždu důchodce. Sedmatřicetiletý pachatel činu Steve Stephens následně po honičce s policií rovněž spáchal sebevraždu.

V minulosti se na Facebooku objevilo rovněž několik živě přenášených záznamů znásilnění. Třem mužům, kteří v přímém přenosu vysílali hromadné znásilnění ženy ve švédské Uppsale, dnes soud uložil tresty vězení od šesti do 28 měsíců.

Šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg minulý týden v souvislosti s vraždou z Ohia přislíbil, že se jeho společnost pokusí zveřejňování podobně násilného obsahu zabránit. „Budeme stále dělat všechno, co je v našich silách, abychom předešli podobným tragédiím,“ řekl šéf celosvětové sociální sítě.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz