Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská armáda po převratu vyslýchá zástupce svržené vlády

USA

  11:07
BANGKOK - Thajská armáda, která ve čtvrtek provedla v zemi převrat, si na pátek předvolala celou svrženou vládu a členy politicky vlivné rodiny Šinavatrových. Rodina stojí v samotném centru dlouhodobého thajského konfliktu. Zároveň armáda zakázala 155 lidem včetně politiků a aktivistů vycestovat ze země.

Vedení thajské armády oznamuje v televizním vysílání, že se chápe moci v zemi. Uprostřed generál Prajutch Čan-Oča. foto: Reuters

Jak informovala agentura Reuters, předvolání už uposlechla thajská ex-premiérka Jinglak Šinavatrová a dorazila do vojenského komplexu v Bangkoku. Šinavatrová musela z úřadu premiérky odstoupit 7. května poté, co ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Prozatímním předsedou vlády se stal člen jejího kabinetu Niváttumrong Búnsongpajsan, kterého ale sesadila ve čtvrtek armáda.

Zatím není jasné, proč si armáda předvolala více než stovku lidí včetně svrženého premiéra a několika členů rodiny Šinavatrových. Armáda uvedla, že chce tímto krokem "udržet mír a vyřešit problémy země". K dispozici dosud nejsou ani informace, kolik z předvolaných se skutečně dostavilo nebo ještě dostaví do vojenského komplexu v Bangkoku, když není jasné, jaké má armáda záměry, napsala agentura AP.

PŘEVRAT V THAJSKU:

Zatím žádné násilí

Podle novinářů v pátek v ulicích Bangkoku přítomnost armády prakticky není vidět. Ulice jsou prázdnější než obvykle, ale stále plné prodavačů i lidí mířících do práce. V noci platil zákaz vycházení a neobjevily se žádné zprávy o násilnostech.

Se znepokojením na zprávu o převratu zareagovala řada zahraničních zemí včetně Spojených států, Japonska či Austrálie, které nad posledních vývojem v Thajsku vyjádřily zklamání. USA uvedly, že pro převrat nevidí "žádné ospravedlnění".

Čtvrteční vojenský převrat, který je druhým za posledních osm let, se odehrál bez jediného výstřelu. Armáda pozastavila platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení a zákaz shromažďování více než pěti lidí.

Autoři: ,