Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská opozice chce anulovat volby. Byly protiústavní, tvrdí

Svět

  13:10
BANGKOK - Thajská opoziční Demokratická strana, která bojkotovala víkendové předčasné volby, v úterý hlasování napadla u ústavního soudu. Podle ní byla během voleb porušena ústava a volby by tak měly být anulovány. Oznámila to agentura AP.

Volební komise s hlasovacími lístky (Bangkok). foto: Reuters

Demokratická strana ve svých stížnostech poukázala na vyhlášení výjimečného stavu v metropoli Bangkoku krátce před volbami, které podle ní ovlivnilo předvolební kampaň ve prospěch vládnoucí Strany Thajců. "Tento krok znemožnil uspořádání svobodných a spravedlivých voleb," uvedli opoziční právníci.

Podle opozice Strana Thajců vyhlásila výjimečný stav v rozporu s ústavou s cílem udržet se u moci. Proto Demokratická strana kromě anulování voleb požaduje rovněž rozpuštění Strany Thajců premiérky Jinglak Šinavatrové.

K TÉMATU:

Vláda vyhlásila 22. ledna v hlavním městě výjimečný stav, který dává bezpečnostním složkám rozsáhlé pravomoci, včetně možnosti nařídit zákaz vycházení či zadržovat podezřelé bez formálního obvinění. Proti demonstrantům, kteří od listopadu žádají v ulicích rezignaci premiérky, nicméně policie ani armáda nijak nezasahovaly.

Zmírnit napětí v zemi se Šinavatrová pokusila vypsáním předčasných parlamentních voleb. Demonstranti tuto iniciativu ale odmítli a zabránili údajně milionům voličů odevzdat svůj hlas. Na mnoha místech tak budou muset být uspořádány doplňkové volby a teprve poté bude možné vyhlásit výsledky hlasování.

PROTIVLÁDNÍ NEPOKOJE V THAJSKU:

Protivládní protesty v thajském Bangkoku trvají už dva měsíce. Demonstranti požadují demisi vlády, ta vyhlásila 60denní výjimečný stav.

Protivládní protesty v thajském Bangkoku trvají už dva měsíce. Demonstranti požadují demisi vlády, ta vyhlásila 60denní výjimečný stav.

Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a který ve vlasti čelí obvinění ze zneužívání moci a korupčního chování.

Podle pozorovatelů nyní hrozí, že by se kvůli mocenskému vakuu mohla opakovat situace z roku 2006, kdy se do krize vložila armáda a Šinavatru zbavila moci. Další možností je takzvaný "soudní puč", jak tento vývoj média označují. Podle analytiků totiž soudy i nezávislé thajské kontrolní orgány ve velkém nesouhlasí s nynějším vládním systémem.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...