Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská policie obvinila premiérku. Pouliční střety mají dvě oběti

Svět

  10:19
BANGKOK - Thajská protikorupční policie v úterý oznámila, že podá trestní oznámení na premiérku Jinglak Šinavatrovou. V ulicích metropole Bangkoku mezitím pokračují střety mezi protivládními demonstranty a policií, při nichž zemřel jeden policista a jeden civilista, dalších téměř 60 lidí bylo zraněno. Protestující přitom vládě vytýkají mimo jiné právě korupci.

Střety protivládních demonstrantů a pořádkové policie v Bangkoku. Policisty srazil k zemi výbuch bomby. foto: ČTK

V úterý se policie v metropoli pokusila zbavit prostranství u vládních budov protivládních demonstrantů. Jeden policista byl při zákroku zabit, když ho zasáhla kulka do hrudníku.

Další obětí násilností je podle zdravotnických zdrojů dvaapadesátiletý civilista, který podlehl zraněním hlavy. Kromě toho bylo při střetech mezi policií a demonstranty zraněno nejméně 57 lidí, informovala agentura AP. Zdravotníci však neupřesnili, zda byli zraněni protestující, nebo policisté.

VŠE O PROTIVLÁDNÍCH PROTESTECH V THAJSKU

Policisté brání protivládním demonstrantům v přístupu v sídlu vlády.

Obvinění z korupce

Thajská protikorupční policie mezitím oznámila, že podá trestní oznámení na thajskou premiérku. Šinavatrová je podezřelá ze zanedbání povinností v souvislosti s kontroverzním programem pomoci pěstitelům rýže. Protikorupční komise upřesnila, že premiérka ignorovala varování, že program vytváří prostor pro korupci a finanční ztráty.

Opozice už déle než tři měsíce pořádá v Bangkoku demonstrace, aby přiměla vládu premiérky Šinavatrové k odstoupení. Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin miliardářský bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Prostranství kolem vládních objektů protestující už týdny okupují s hesly požadujícími odstoupení vlády. Policisté v úterý poprvé od vypuknutí krize zatkli desítky odpůrců vlády. Jen u ministerstva energetiky policie zadržela stovku lidí.

Policie začala demonstranty na různých protestních tábořištích obkličovat. Kolem dnešního poledne tamního času (brzy ráno SEČ) bylo slyšet v historické části města poblíž budovy vlády výstřely, ale podle agentury AP není jasné, kdo střílel.

Pouliční násilí

Vláda se až donedávna vyhýbala přímé konfrontaci, aby omezila riziko násilností, které si dosud vyžádaly 12 životů. V pátek ale povolala do akce stovky těžkooděnců, aby uvolnili přístup k sídlu vlády, které premiérka a její ministři kvůli demonstrantům nemohli skoro dva měsíce používat. Během této operace však nedošlo ke konfrontaci, ani k zatýkání. V pondělí pak tisíce demonstrantů znovu obklíčily úřad vlády.

Do úterního zákroku, jejímž cílem bylo vyčistit prostranství okolo vládních budov v centru a na severu metropole, se podle agentury Reuters zapojilo na 15 000 policistů. Vytlačili demonstranty o několik set metrů dále. Potyčkám nezabránila ani bariéra z pytlů s pískem, oddělující obě strany.

Policie v Bangkoku rozebírá barikády (14. 2. 2014):

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...