Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská vláda nechce odstoupit, statisícová demonstrace pokračuje

Svět

  11:08
BANGKOK - Thajské hlavní město už třetí den ochromuje masivní demonstrace protivládních "červených košil", jak jsou příznivci expremiéra Tchaksina Šinapatry přezdíváni. Současný premiér dostal ultimátum, aby nejpozději v poledne místního času rezignoval. To odmítl a k jeho sídlu vyrazil stotisícový dav protestujících.

Těžkoděnci hlídají vojenskou základnu, kam se před demonstranty uchýlila thajská vláda.

Nedlouho poté došlo k výbuchu granátu, který zranil dva vojáky a napětí v metropoli se tak ještě zvýšilo. Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, ani zda byl přímo spojen s protesty Šinavatrových přívrženců.

Příznivci expremiéra Tchaksina Šinavatry

"Demonstranti žádají, aby dnes v poledne byl rozpuštěn parlament. Koalice usoudila, že tento požadavek nelze přijmout. Vždy jsem tvrdil, že moje vláda vyšla z parlamentních voleb a má podporu většiny poslanců. Vláda nevyvolá chaos a chci ujistit obyvatele, že bude dále pracovat," prohlásil v televizi premiér, který se těší podpoře mocné thajské armády. 

Exploze granátu zranila vojáky
Analytici podotýkají, že pro premiéra by rozpuštění vládní koalice a vypsání voleb nebylo šťastným krokem, protože podle průzkumů veřejného mínění by Šinavatrovi spojenci volby patrně vyhráli.

Vláda našla útočiště na vojenské základně v centru Bangkoku. Objekt střeží na dva tisíce vojáků, kteří jsou připraveni na demonstranty i střílet umělohmotnými střelami, pokud se pokusí dostat na základnu. Pro každý případ jsou připraveny tři vrtulníky k  evakuaci vlády.

Organizátoři protestů varovali, že pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý týden v demonstracích pokračovat a ochromí hlavní město.

Demonstrace budou pokračovat
Protesty organizuje hnutí s názvem Sjednocená fronta za demokracii, proti diktatuře, jehož členové nosí červené košile. Do Bangjkoku se sjížděli během celého víkendu. Proti nim stojí armáda, městská elita a roajalisté, kteří nosí žluté košile a podporují premiéra Vedžadžívu. Příznivci expremiéra Tchaksina Šinavatry se do thajské metropole sjížděli celý víkend.

Červení se rozhodli demonstrovat dva týdny po verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož byl Tchaksin Šinavatra uznán vinným ze zneužití pravomoci a konfliktu zájmů v době, kdy byl premiérem (2001-2006). Soud vydal příkaz k zabavení jeho majetku v hodnotě  1,4 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun).

Šinavatra byl svržen po obviněních z korupce a zneužívání moci při vojenském převratu v roce 2006 a nyní žije v exilu v Dubaji.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!