Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská vláda se brání útokem, vyhlásila výjimečný stav

Svět

  12:50
BANGKOK - Thajská vláda vyhlásila šedesátidenní výjimečný stav v metropoli Bangkoku a v přilehlých provinciích. Opatření vstoupí v platnost ve středu a má zabránit šíření protestního hnutí, které zablokovalo části hlavního města. V zemi v posledních dnech zesílily násilnosti provázející protivládní demonstrace.

Protivládní protesty v thajském Bangkoku trvají už dva měsíce. Demonstranti požadují demisi vlády, ta vyhlásila 60denní výjimečný stav. foto: Reuters

Opatření v úterý podle agentury Reuters ohlásil po mimořádném zasedání kabinetu náměstek ministra vnitra. Ministr práce dodal, že vláda nemá v úmyslu protestující v Bangkoku rozehnat.

THAJCI ŽÁDAJÍ PÁD VLÁDY:

Protestních pochodů se v Thajsku účastní tisíce lidí.

Bezpečnostním složkám výjimečný stav umožňuje vyhlašovat zákaz vycházení, zadržovat podezřelé bez formálního obvinění, cenzurovat média, zakázat politická shromáždění více než pěti osob nebo vyhlašovat zvláštní bezpečnostní zóny ve městě.

Demonstranti a opozice v Thajsku žádají odstoupení premiérky Jinglak Šinavatrové, a to ještě před předčasnými volbami, které jsou plánovány na 2. února. Jenom v neděli si násilnosti v táboře protivládních demonstrantů v centru Bangkoku vyžádaly na 30 zraněných.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!