Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajské vládě došla trpělivost, do ulic vyslala těžkooděnce

Svět

  9:56aktualizováno  15:10
BANGKOK - Thajské úřady v pátek do ulic Bangkoku nečekaně vyslaly stovky těžkooděnců, aby se pokusili vytlačit protivládní demonstranty ze strategických míst v hlavním městě. Policistům se bez problémů podařilo vyklidit prostor kolem sídla vlády, který demonstranti okupovali od listopadu, výsledek akce je ale podle agentury AFP diskutabilní, protože odpůrci režimu se po skončení zásahu začali na místo vracet a znovu si budovat své stany.

Protivládní demonstranti zápolí s policisty, foto: ČTK

Demonstranti usilující o svržení premiérky Jinglak Šinavatrové nekladli při zákroku pořádkové policie na hlavní ulici v historickém centru metropole odpor. Policisté, z nichž většina byla vyzbrojena pouze obušky a štíty, v táboře demonstrantů podle agentury Reuters zlikvidovali barikády a stany a údajně zabavili střelné zbraně, munici a drogy.

Později se ale z prostoru před sídlem premiérky a dalších vládních ministrů stáhli, údajně proto, že hrozil střet s militantními nespokojenci z jiných táborů. Demonstranti se prý hned začali na místo vracet, aby premiérčin palác znovu obklíčili. Do večera tamního času (odpoledne SEČ) tam opět stály jejich stany i opevnění. Demonstranti navíc v metropoli blokují i řadu křižovatek, kde dnes pořádková policie nezakročila.

VÍCE ZDE:

"Premiérka nás požádala, abychom jednali s demonstranty mírně," řekl jeden z velitelů bezpečnostních sil. "Přesvědčujeme demonstranty, aby šli domů. Pokud nás neposlechnou, budeme naléhat důrazněji," dodal.

Protivládní protesty v listopadu přivedly do ulic Bangkoku desetitisíce lidí, od té doby ale slábnou. Tábory na hlavních křižovatkách v Bangkoku jsou nyní přes den převážně opuštěné a až večer přichází demonstrovat několik tisíc nespokojenců. Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Thajská justice ve středu zamítla požadavek opozice, aby byly anulovány kontroverzní parlamentní volby z počátku února. Ústavní soud se odmítl zabývat peticí, kterou předložilo hlavní opoziční uskupení a která vyzývala k anulování voleb a rozpuštění vládnoucí Strany Thajců premiérky Šinavatrové. Podle soudu nejsou pro stížnost dostatečné důvody.

Autoři: ,