Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko povede žena, mladší sestra expremiéra

Svět

  17:14
BANGKOK - Thajci dnes volili nový parlament. Více než dvě třetiny křesel získala strana bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kterou vede jeho mladší sestra Jinglak Šinavatrová. Zemi tak zřejmě poprvé povede žena.

V pozadí politické kariéry Jinglak Šinavatrové je její bratr Tchaksin Šinavatra foto: Reuters

Vyplývá to podle agentur z údajů, které byly získány dotazy u východů z volebních místností.

Dosavadní předseda vlády Apchisit Vedžadžíva svou porážku podle agentury AFP již uznal, ačkoli oficiální výsledky ještě nejsou známy. "Výsledek je jasný: Puea Thai vyhrála volby a demokraté jsou poraženi," prohlásil premiér. Dodal, že by rád viděl zemi jednotnou a smířenou poté, co v uplynulých letech prošla násilnostmi.

Vedžadžívova hlavní soupeřka, 44letá Šinavatrová zatím čeká na definitivní výsledky, nicméně připustila, že "Thajci jí dávají šanci" vést zemi jako první žena v její historii. Sečteno je podle agentury AP 80 procent odevzdaných hlasů.

Volby v Thajsku

"Večer vám řeknu, jak se cítím," řekla Šinavatrová svým stoupencům po oznámení předběžných výsledků z průzkumů.

Ona sama je v politice nováčkem. V pozadí její politické kariéry je její bratr Tchaksin Šinavatra. Sám na kandidátce nefiguroval a ani nehlasoval, nicméně dnešní volby byly považovány za referendum o jeho možném návratu.

Politický nováček
Bývalý telekomunikační magnát vyhrál volby v letech 2001 a 2005 především sliby chudým obyvatelům od levných úvěrů až po všeobecnou zdravotní péči.

Parlamentní volby v Thajsku

Šinavatra od roku 2006 žije v exilu v Dubaji. Odtud řídil valnou část předvolební kampaně své sestry, kterou nazýval svým "klonem" a které pomáhal získat podporu mezi venkovskými voliči.

Dosavadní premiér viní stoupence opozice  z násilností z loňského roku. Premiérova Demokratická strana i její příznivci by rádi pohnali Šinavatru před soud kvůli střetu zájmů, respektive korupci.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat