Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko povede žena, mladší sestra expremiéra

Svět

  17:14
BANGKOK - Thajci dnes volili nový parlament. Více než dvě třetiny křesel získala strana bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kterou vede jeho mladší sestra Jinglak Šinavatrová. Zemi tak zřejmě poprvé povede žena.

V pozadí politické kariéry Jinglak Šinavatrové je její bratr Tchaksin Šinavatra foto: Reuters

Vyplývá to podle agentur z údajů, které byly získány dotazy u východů z volebních místností.

Dosavadní předseda vlády Apchisit Vedžadžíva svou porážku podle agentury AFP již uznal, ačkoli oficiální výsledky ještě nejsou známy. "Výsledek je jasný: Puea Thai vyhrála volby a demokraté jsou poraženi," prohlásil premiér. Dodal, že by rád viděl zemi jednotnou a smířenou poté, co v uplynulých letech prošla násilnostmi.

Vedžadžívova hlavní soupeřka, 44letá Šinavatrová zatím čeká na definitivní výsledky, nicméně připustila, že "Thajci jí dávají šanci" vést zemi jako první žena v její historii. Sečteno je podle agentury AP 80 procent odevzdaných hlasů.

Volby v Thajsku

"Večer vám řeknu, jak se cítím," řekla Šinavatrová svým stoupencům po oznámení předběžných výsledků z průzkumů.

Ona sama je v politice nováčkem. V pozadí její politické kariéry je její bratr Tchaksin Šinavatra. Sám na kandidátce nefiguroval a ani nehlasoval, nicméně dnešní volby byly považovány za referendum o jeho možném návratu.

Politický nováček
Bývalý telekomunikační magnát vyhrál volby v letech 2001 a 2005 především sliby chudým obyvatelům od levných úvěrů až po všeobecnou zdravotní péči.

Parlamentní volby v Thajsku

Šinavatra od roku 2006 žije v exilu v Dubaji. Odtud řídil valnou část předvolební kampaně své sestry, kterou nazýval svým "klonem" a které pomáhal získat podporu mezi venkovskými voliči.

Dosavadní premiér viní stoupence opozice  z násilností z loňského roku. Premiérova Demokratická strana i její příznivci by rádi pohnali Šinavatru před soud kvůli střetu zájmů, respektive korupci.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat