130 let

Policisté brání protivládním demonstrantům v přístupu v sídlu vlády. | foto: Reuters

Volby v Thajsku krizi nevyřešily. Co čekat v turistickém ráji?

Svět
  •   6:00
Tříměsíční protesty v Thajsku v neděli vyústily v předčasné volby. Ty však politickou krizi neodvrátily a východoasijská země se dál propadá do chaosu. Zde je sedm odpovědí na hlavní otázky o budoucnosti země, kterou si oblíbili i čeští turisté.

1. Kdo je vítězem parlamentních voleb?

To zatím není jasné, protože v několika volebních okrscích protestující z řad opozice znemožnili voličům odevzdat hlas, a musí se proto konat doplňující volby. Konečné výsledky se očekávají až do několikaměsíců. Je však velmi pravděpodobné, že zvítězila vládní strana premiérky Jinglak Šinavatrové (Pheu Thai).

Povolební pondělí

Volební komise v pondělí uvedla, že demonstranti narušili volby téměř v pětině obvodů. Hlasování se podle ní zúčastnilo necelých 46 procent z 44,6 milionu oprávněných voličů. Největší opoziční uskupení Demokratická strana volby bojkotovala a jasným favoritem na vítězství je premiérčina Strana Thajců.

Den po volbách protesty pokračovaly. Demonstranti uzavřeli dva ze svých sedmi táborů na křižovatkách metropole a soustředili se v pěti dalších táborech převážně v obchodním centru metropole.

2. Jaké jsou povolební scénáře?

Kvůli mocenskému vakuu by se mohla opakovat situace z roku 2006, kdy se do krize vložila armáda a bratra stávající premiérky zbavila moci. Další velkou hrozbou pro šéfku vlády je „soudní puč“. Justice ve své většině nesouhlasí s nynějším vládním systémem a protikorupční vyšetřování vládní strany teď dláždí cestu k právnímu stíhání premiérky a jejích zákonodárců. Výsledek hlasování navíc může být anulován, jelikož není zcela jasné, zda uspořádání předčasných voleb proběhlo v souladu s ústavou.

PROTIVLÁDNÍ PROTESTY V THAJSKU

Demonstrantům se nepodařilo vniknout na stadion, kde se shromáždili zástupci politických stran.

3. O co jde opozici?

Opoziční tábor takzvaných „žlutých triček“ požaduje okamžité odstoupení stávající vlády, již považuje za podvodnou. Zemi totiž z exilu prostřednictvím své sestry premiérky ovládá bývalý thajský premiér a miliardář Tchaksin Šinavatra. Opozice proto odmítá s vládou jakýkoli dialog a předčasné volby bojkotovala. Namísto toho navrhla do čela země jmenovat blíže nespecifikovanou komisi, jež by v následujících dvou letech provedla politické reformy. Zádrhel tkví v tom, že stávající vláda je legitimně zvolená. Její stoupenci (tábor „červených triček“) tvrdí, že opozice reprezentuje jen menšinu Thajců, jež opakovaně odmítá uznat výsledky voleb.

4. Kdo je Tchaksin Šinavatra?

Svržený thajský premiér Tchaksin Šinavatra

Klíčová postava současné politické krize. Tento mediální magnát se dostalk moci v roce 2001, kdy převrátil thajskou politickou hierarchii vzhůru nohama. Ačkoliv jeho autoritářskou vládu provázela celá řada korupčních skandálů, Šinavatra si populistickými kroky získal podporu chudého venkova. I když byl sesazen vojenským pučem a před téměř šesti lety uprchl do Dubaje, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužívání moci, jeho popularita na venkově nepohasla. Naopak, v posledních čtvero volbách početná volební základna hustě osídleného venkova vynesla do vedení země politiky, kteří se považují za Šinavatrovy spojence. Současné nepokoje jsou tak jen další stránkou v několikaletém boji mezi Šinavatrovými stoupenci a odpůrci.

5. Co nepokoje spustilo?

Opět osoba polarizující thajskou společnost Tchaksin Šinavatra. Respektive návrh jeho sestry, která v listopadu předložila parlamentu návrh politické amnestie, tedy de facto chtěla otevřít dveře pro beztrestný návrat bratra do vlasti. I když jej premiérka záhy stáhla, hněv ulice už zastavit nedokázala. Následovaly tři měsíce protestů, které si vyžádaly deset mrtvých, mnoho zraněných a vedly až k vyhlášení výjimečného stavu.

6. Jaké je pozadí konfliktu?

Thajský opoziční vůdce Suthep Thaugsuban.

Jádrem politické krize jsou etnické, jazykové a především sociální rozdíly. Na straně opozice stojí bohatá městská elita a stoupenci opozičního lídra Suthepa Thaugsubana z jihu, na druhé chudí Thajci ze severu a severovýchodu země, jejichž jazyk je příbuzný laoštině -tradiční voliči premiérky. Jak se tato propast v thajské společnosti prohlubuje, naděje na mírové vyřešení nepokojů klesá.

7. Jak se protesty dotýkají turistů?

Protesty se odehrávají jen na několika místech Bangkoku a turisty nijak neohrožují. Bez omezení funguje i letiště, důležitý dopravní uzel v regionu. Mnoho zahraničních ambasád včetně české vyzývá občany, aby se demonstracímvyhýbali. Turistická letoviska zůstávají krizí nedotčena. „Zatím je vše v pořádku. Neznamená to ale, že se situace nemůže z hodiny na hodinu změnit. Vývoj je těžko předvídatelný,“ sdělila v neděli telefonicky česká ambasáda v Bangkoku.

Autor: Jana Vrubelová
  • Vybrali jsme pro Vás