Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajsko tratí desítky milionů dolarů denně

Zástupci aerolinek dokázali s demonstranty dojednat, že odletí 88 prázdných letadel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci aerolinek dokázali s demonstranty dojednat, že odletí 88 prázdných letadel. | foto: SAEED KHAN AFP

BANGKOK Tisíce thajských protivládních demonstrantů opustí pozemky před úřadem premiéra, které okupují od konce srpna, a přesunou se na dvě hlavní bangkocká letiště. Obě letiště přitom už sedmým dnem blokují stoupenci Lidového spojenectví pro demokracii, kteří ignorují výzvy policie k ukončení protestu. Blokáda letišť stojí zemi desítky milionů dolarů denně.

"Začali jsme opouštět tento pozemek (před sídlem premiéra) a zcela ho vyklidíme do večera. Všechny stany budou rozmontovány. Půjdeme na letiště Don Muang a Suvarnabhumi,"  oznámil mluvčí opozičního PAD.

"Bylo by velmi nebezpečné zůstávat zde, protože by se útoky na nás mohly opakovat," doplnil mluvčí s odkazem na výbuchy granátů v posledních dvou týdnech, které připravily o život nejméně jednoho člověka a desítky jich zranily.

PAD obsadilo vnitrostátní letiště Don Muang a mezinárodní Suvarnabhumi v rámci svého šest měsíců trvajícího boje za svržení thajské vlády. Tu demonstranti obviňují z napojení na svrženého premiéra Tchaksina Šinavatru, jenž je obviňován z korupce. Nynější premiér Somčaj Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Demonstranti nechají odletět prázdná letadla
Zástupci aerolinek nicméně dokázali s představiteli PAD dojednat, že demonstranti umožní odlet 88 prázdných letadel. Prvních 40 strojů opustilo obsazená letiště v neděli, zbývající by měly odletět dnes.

Thajští demonstranté si z odletové haly mezinárodní letiště Suvarnabhumi udělali ložnici.

Uvolněné letouny se zapojí do evakuace více než 300.000 lidí, kteří v Thajsku uvízli. Stroje zajistí odlet části turistů z letišť na ostrově Phúket na jihu země, ve městě Čiang Maj v severním Thajsku a na vojenské základně vzdálené asi 200 kilometrů od Bangkoku.

Blokáda bangkockých letišť stojí zemi podle Federace thajského průmyslu 57 až 85 milionů dolarů (1,1 až 1,7 miliardy korun) denně. PAD nicméně tyto náklady považuje za cenu, kterou stojí za to zaplatit. "Jistěže to ubližuje hospodářství, ale tohle je jediný způsob, jakým můžeme tuhle vládu sesadit. Musíme něco obětovat," řekl agentuře Reuters jeden z protestujících.

Ztráty porostou i v případě okamžitého ukončení protestu, protože provoz letišť nebude možné obnovit okamžitě. "Prověření počítačových systémů běžně trvá týden," řekl generální manažer letiště Suvarnabhumi Serirat Prasutanond.

Premiérovu stranu by mohl soud rozpustit
"Musíme je zkontrolovat, prověřit a zkontrolovat a prověřit," dodal s tím, že obnovení provozu potrvá ještě déle, pokud by některý z počítačových systémů ohromného letiště potřeboval opravit. "Myslím, že některé z nich jsou poškozené," uvedl bez dalších podrobností.

V neděli policie nařídila tisícům protestujících blokádu letišť ukončit a varovala je, že jim hrozí zatčení či pokuta, pokud neuposlechnou. Vůdci PAD ale na policejní výzvy nereagovali.

Do politických nepokojů se v neděli vložil i tábor stoupenců vlády, kteří uspořádali protestní shromáždění. Na demonstraci provládní Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD) v Bangkoku přišlo více než 20.000 lidí.

Poslední slovo v přetrvávající krizi by ale mohl mít thajský ústavní soud. Ten projednává s nezvyklou rychlostí případ žaloby, podle níž se tři hlavní strany vládní koalice v roce 2007 dopustily volebních podvodů. Rozhodnutí soudu má padnout v úterý a všeobecně se očekává, že nařídí rozpuštění premiérovy Strany lidové moci (PPP) a jejích dvou koaličních partnerů.

Pokud by k tomuto kroku došlo, pak by byl Vongsavat vyloučen z politiky a odstoupit by museli mnozí členové vládního kabinetu. Rozpuštění PPP by ovšem nemuselo nutně znamenat vypsání předčasných voleb, protože mnoho poslanců by jednoduše vstoupilo do nové "zástupné" strany, jež se už formuje.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...