Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko zažívá státní převrat

Svět

  20:35
BANGKOK - Úřad thajské vlády v Bangkoku obsadilo 14 tanků. V ulicích metropole jsou stovky vojáků. Pučisté kontrolují hlavní média, v nichž informovali, že přebírají kontrolu nad městem i okolím. Navíc vyhlásili stanné právo a vyzvali vojáky, aby se hlásili na svých základnách.

Puč. foto: ČTK

Thajská armáda dnes provedla státní převrat, vyhlásila stanné právo, převzala v zemi moc a ustavila prozatímní vládu údajně věrnou králi. Vojenští představitelé v obsazené veřejnoprávní televizi a rozhlase oznámili, že převrat se obešel bez násilí.

Podle agentury AP událost nijak nenarušila život turistických středisek. Podle sdělení českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera pro ČTK je v zemi klid. Puč nenarušil ani městsou dopravu. Premiér Tchaksin Šinavatra vyhlásil výjimečný stav na dálku prostřednictvím vládní televizní stanice, neboť je nyní na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Situaci v zemi však agentury hodnotí jako nepřehlednou. Podle vojenských zdrojů několik generálů zůstalo věrných premiérovi a odjeli se radit mimo Bangkok. Spojené státy a další země vyzvaly thajské představitele a obyvatele, aby krizi vyřešili bez násilí.

Organizátoři převratu v prohlášení ujišťují, že nejde o bojovou akci. Byla vytvořena "rada vládních reforem", která bude dočasně spravovat zemi spolu s králem Pchúmipchonem Adundétem, upřesnili organizátoři převratu, které podle místních zdrojů vede vrchní velitel pozemních vojsk generál Sonti Búnjaratkalin.

Několik členů vlády bylo údajně zatčeno včetně ministra obrany. Premiér se na dálku marně snažil pomocí svých přívrženců vyhlásit výjimečný stav a odvolat vojenské velení, uvedla AP.

Od konce loňského roku thajská opozice pořádá v zemi demonstrace za odvolání Tchaksina Šinavatry, který byl obviněn z korupce a zneužívání pravomoci. Premiér, který je u moci od roku 2001, v minulých dnech naznačil, že možná podá demisi.

Události posledních hodin nepocítili jen lidé, ale i devizové trhy. Dolů zamířil především kurz japonského jenu, který je vnímám jako referenční měna asijských ekonomik. Přímý ekonomický dopad se ale projeví ruku v ruce s pokračujícím politickým pučem.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat