Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajský král jmenoval pučisty do čele země

Svět

  13:07
BANGKOK - Thajský král jmenoval vůdce převratu, generála Sonti Búnjaratkalina, do čela Rady pro demokratické reformy konstituční monarchie (CDRM), která plní funkci prozatímní vlády. Úterní puč svrhl vládu premiéra Tchaksina Šinavatry.

Puč. foto: ČTK

Thajská armáda pokračuje v postupném upevňování pozici v zemi. Zakázala politická shromáždění více než pěti osob a uveřejňování kritických zpráv k převratu. Správci internetového připojení musí, pod hrozbou trvalého zákazu činnosti, uzavřít na 12 dní politické diskusní stránky.

Armáda rovněž začala odzbrojovat tisíce strážců rezervací, kteří se střelnými zbraněmi hlídají národní parky. Jsou totiž podřízení ministru přírodních zdrojů a životního prostředí Jongjutu Tijapajratovi, který je stoupencem svrženého premiéra.

Jongjut je jedním ze čtyř představitelů bývalé vlády, které armáda během převratu zadržela. Thajský deník The Nation uvedl, že zůstanou ve vazbě dokud se nevytvoří nová civilní vláda. Organizace na ochranu lidských práv a vlády nejen asijských zemí kroky junty odsoudily.

Šinavatra je v Londýně, čeká ho soud za korupci
Sesazený premiér, který byl v době převratu v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, nyní pobývá v Londýně, kde má vlastní byt. Thajské sdělovací prostředky přinesly fotografie usmívajícího se Šinavatry, jak se prochází za ruku se svou dcerou v Londýně spolu s prohlášením, že sesazený premiér si užívá "zaslouženého odpočinku".

Nová thajská vojenská vláda chystá vyšetřování údajné korupce za jeho režimu. Devítičlenná porota by měla vyšetřovat jeho příbuzné a politické spojence, uvedla agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze soudců, jenž byl do poroty přizván.

Miliardář Tchaksin Šinavatra vyhrál v roce 2001 volby se svou stranou Thajci milují Thajsko, kterou založili představitelé průmyslových a obchodních kruhů. V loňských volbách dokonce získal absolutní většinu v parlamentu.

Korupční skandály spojené s jeho jménem nakonec dovedly do ulic tisíce lidí. Demonstrace a opoziční bojkot nakonec donutily premiéra k demisi. Po necelých dvou měsících se ale v květnu znovu dostal do fukce "než nastoupí nová vláda". Tu však nyní po převratu vytvářejí jeho odpůrci.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat