Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajský král vládne z Bavorských Alp. Berlínu ale dochází trpělivost, jeho vykázání žádá i veřejnost

Thajský král Mahá Vatčirálongkónl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajský král Mahá Vatčirálongkónl. | foto: Reuters

Bangkok/Berlín Thajský monarcha strávil za poslední dekádu hodně času v Bavorských Alpách, dokonce si tam postavil i soukromou rezidenci. V Thajsku zároveň sílí volání demonstrantů po demokratických reformách. Aktivity krále se proto přestávají líbit jak německé vládě, tak veřejnosti. Je podle nich nepřijatelné, aby panovník řídil zemi z německé půdy.

Thajská královská rodina je jednou z nejbohatších na světě, proto si král Mahá Vatčirálongkón může dovolit pronajímat například celé německé hotely. V Bavorsku si dokonce postavil vilu s výhledem na Starnberské jezero. V zemi podle informací South China Morning Post v podstatě žije, tráví tam víc času než ve své vlasti.  

O krále se dosud zajímal pouze německý bulvár, který ho fotil při cyklistických výletech po Německu. Deník Bild například zveřejnil jeho fotky v překvapivě odvážném oblečení. Král se procházel po nákupním centru v zkráceném tílku připomínající vršek dámských plavek.

Thajský král Mahá Vatčirálongkónl.
Thajský král Mahá Vatčirálongkónl s královnou.

S rostoucími protesty v Thajsku se na jeho aktivity začala upínat větší pozornost. V pondělí podle agentury Reuters německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že je nepřijatelné, aby král vyřizoval politické záležitosti na půdě Německa. „Sledujeme to již dlouhodobě. Pokud něco z toho posoudíme jako ilegální, bude to mít okamžité důsledky,” reagoval Maas na otázku pobytu panovníka.

Situace se nelíbí ani německé veřejnosti. Hongkongské noviny uvedly, že kritici krále poslali kancléřce Angele Merkelové petici s 150 000 podpisy. V ní vyzvali vládu, aby byl monarcha označen jako “persona non grata” a byl mu tak zakázán vstup na území Spolkové republiky.

Thajské prodemokratické protesty v posledních měsících sílí. Studenti chodí od začátku července do ulic a požadují změny ústavy, omezení moci krále a odstoupení  thajského premiéra Prajutch Čan-Oči, který je bývalým šéfem vojenské junty. Konkrétních reforem se zatím ale nedočkali, premiér rezignaci odmítl.

Kontroverzní je například thajský zákon o ochraně majestátu, na základě kterého mohou být občané odsouzeni až k 15 letům vězení za urážku monarchy. Na základě tohoto zákona jsou demonstranti dlouhodobě perzekuováni. Někteří kvůli obvinění dokonce podle hongkongského serveru prchají ze země.

Němci chtějí, aby se král namísto pobytů v luxusních hotelech věnoval spíše reformám, které jeho občané požadují. Není podle nich právně možné, aby tyto věci řešil z Německa. 

“Jeho politické intervence jsou v rozporu se statutem jeho pobytu v zemi,” řekl podle SCMP německý poslanec Frithjof Schmidt. „Je nepřípustné, aby zařizoval oficiální státní věci týkající se thajské vlády a přitom žil v Německu,” dodal poslanec. Podle něj jsou slova spolkového ministra důležitým prvním krokem. Ten však musí následovat další činy.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...