Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajský parlament se rozpustí. Protesty ale budou pokračovat

Svět

  7:22aktualizováno  10:37
BANGKOK - Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, která v poslední době čelí velkým demonstracím a výzvám k odstoupení, oznámila rozpuštění parlamentu a slíbila uspořádat co nejdříve předčasné volby. Lídři protestního hnutí ale hodlají v masových demonstracích pokračovat s cílem dosadit do čela země nevolený orgán. V metropoli Bangkoku do ulic opět vyšly desetitisíce lidí.

Protivládní protesty v Bangkoku. foto: ČTK

"V této chvíli, kdy se proti vládě staví mnoho lidí z mnoha skupin, je nejlepší cestou dát moc zpět thajskému lidu a uspořádat volby. Rozhodne tak thajský lid," oznámila premiérka podle Reuters.

Vláda navrhla, aby se volby konaly 2. února, přičemž toto datum musí ještě oficiálně schválit volební komise. Ta s uvedeným termínem podle všeho souhlasí. "Je velmi pravděpodobné, že se volby uskuteční 2. února, tedy v rámci limitu následujících 60 dní," prohlásila mluvčí komise. Volební úředníci se v příštích několika dnech sejdou s vládními představiteli, aby tuto otázku prodiskutovali, dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Stoupenci opozice demonstrují v ulicích hlavního města Bangkoku už několik týdnů. Jejich cílem je sesadit Šinavatrovou a zabránit vlivu, který údajně na vládu stále má její bratr, bývalý premiér Tchaksin Šinavatra, byť žije v zahraničí. Šinavatrová v neděli navrhla, aby o osudu její vlády rozhodlo referendum. Slíbila přitom, že rezignuje, pokud lid toto přání vyjádří. Hlavní opoziční formace, Demokratická strana ten den oznámila, že odvolává z parlamentu své poslance.

Opozice: Cíle jsme ještě nedosáhli

Opoziční předák Sutchep Tchaugsuban již dříve na pondělí ohlásil rozhodující protestní akci namířenou proti Šinavatrové. Podle policejních zdrojů citovaných agenturou AFP se do dnešních demonstrací na různých místech metropole zapojilo celkem zhruba 100 000 lidí. Ministr vnitra v neděli podle serveru BBC sdělil, že policie není ozbrojena a má při sobě jenom štíty a obušky.

"Dnes budeme pokračovat v pochodu na sídlo vlády. Našeho cíle jsme ještě nedosáhli. Rozpuštění parlamentu není náš cíl," řekl Reuters Tchaugsuban. Podle agentury si vůdce protestního hnutí uvědomuje, že nové volby by zřejmě vyhráli stoupenci premiérky a jejího bratra, a vybízí k vytvoření "lidové rady" složené ze jmenovaných "dobrých lidí", která by nahradila současnou vládu. Podle premiérky je však tento plán nedemokratický a odporuje ústavě.

Šéf opoziční Demokratické strany Apchisit Vedžadžíva mezitím nechal stranou otázku, zda by se jeho strana zúčastnila voleb, které se musí konat do 60 dnů po rozpuštění parlamentu. Rozpuštění sněmovny je ale podle něj "první krok k řešení problému", sdělil Reuters tento bývalý premiér během protestního pochodu v Bangkoku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!