18. ledna 2017 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čech obviněný z šíření HIV půjde do vazby, rozhodl thajský soud. Deportaci vyřeší později

Hledaný Zdeněk Pfeifer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hledaný Zdeněk Pfeifer. | foto: ČTK

PRAHA Český občan Zdeněk Pfeifer, který je podezřelý z vědomého šíření viru HIV, bude převezen do detenčního centra v Bangkoku, kde setrvá do doby, než budou vyřešeny náležitosti k jeho deportaci. To může podle informací serveru Lidovky.cz trvat i několik týdnů.

„Informaci o zadržení českého občana ve středu potvrdila thajská policie z Phuketu. Podle dosavadních informací v Thajsku nespáchal jiný trestný čin než překročení povolené doby pobytu,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva zahraničí Aneta Kovářová.

Detenční vazba v Bangkoku

S českým občanem proběhl ve středu odpoledne thajského času soud. Na základě jeho rozhodnutí byl vydán souhlas s převozem do detenčního centra v Bangkoku, kde Pfeifer setrvá do doby, než budou vyřešeny náležitosti k jeho deportaci, což může trvat několik týdnů.

Zastupitelský úřad v Bangkoku je v kontaktu se zadrženým českým občanem. O právní pomoc ale nepožádal. Pfeifer chce pouze to, aby informace o jeho zadržení byla zprostředkována jeho právnímu zástupci v Česku. A to ambasáda učinila.

„Nemáme od thajských úřadů aktuálně žádnou informaci, že by byl Čech podezřelý ze spáchání trestných činů v Thajsku (s výjimkou ilegálního pobytu). Pokud by trestný čin v Thajsku spáchal, byl by tam vyšetřován a souzen, což by jeho případné vydání do ČR přirozeně mohlo zkomplikovat,“ doplnila mluvčí Kovářová.

Thajská policie českého občana, který je podezřelý z vědomého šíření viru HIV, zatkla v úterý na ostrově Pchúket. České úřady na muže vydaly zatykač s obviněním, že při intimním styku s desítkami jiných mužů nejméně tři z nich nakazil. O případu již dříve detailně informoval server Lidovky.cz.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Zdeňkovi Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Pfeifer je několik měsíců na seznamu hledaných osob Policie ČR. Policie v Ústeckém kraji loni v září informovala, že navrhla Pfeifera obžalovat.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz