Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajská expremiérka zřejmě utekla za hranice. Je na ní vypsaný zatykač

Svět

  13:28
BANGKOK - Thajský nejvyšší soud vydal zatykač na bývalou premiérku Jinglak Šinavatrovou, která se v pátek nedostavila k vynesení rozsudku v dotační kauze. Thajské úřady posílily hraniční kontroly, aby zabránily útěku někdejší předsedkyně vlády do zahraničí. Zdroje blízké rodině Šinavatrů podle agentury Reuters ale uvedly, že expremiérka je již za hranicemi.

Bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová. foto: Reuters

Vynesení rozsudku soud odložil na 27. září. Šinavatrová je obviněná z nedbalosti při zavádění kontroverzních vládních dotací pro pěstitele rýže. Vláda do programu investovala miliardy dolarů. Šinavatrové hrozí až deset let vězení a doživotní zákaz působení v politice. Expremiérka obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovaná.

Padesátiletá Šinavatrová svou neúčast u soudu zdůvodnila zdravotními problémy; údajně trpí závratěmi a silnými bolestmi hlavy. „Nemyslíme si, že obviněná je nemocná. Myslíme si, že se skrývá nebo je na útěku,“ uvedl jeden ze soudců. Bývalá premiérka prý ani nepředložila žádnou lékařskou zprávu. „Takovéto chování ukazuje, že je zde velké riziko útěku podezřelé. Z toho důvodu se soud rozhodl vydat zatykač a zkonfiskovat zaslanou kauci“ ve výši 900 tisíc dolarů (19,9 milionu korun), napsal v prohlášení nejvyšší soud.

Právní zástupce Šinavatrové podle agentury Reuters prohlásil, že neví, zda se bývalá premiérka stále nachází v Thajsku. Premiér Prajutch Čan-Oča dnes řekl, že všechny silnice vedoucí ze země jsou podrobně sledovány a že nařídil posílení kontrol na hranicích.

Šéf imigrační policie uvedl, že nemá žádné informace o tom, že by expremiérka prošla přes některý z hraničních přechodů. Zdroje blízké rodině Šinavatrů nicméně tvrdí, že někdejší ministerská předsedkyně je už v cizině.

Šinavatrová má stoupence na vesnici. Ve městech proti ní zbrojí

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a vliv její rodiny. Bratr političky, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra, byl svržen vojenským převratem v roce 2006 a žije v exilu.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, prý kvůli znovunastolení pořádku.

Podle komentátorů BBC by snaha policie expremiérku zatknout mohla vyvolat v zemi nepokoje. Na Šinavatrovou dnes čekaly před soudní budovou stovky stoupenců. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

Stoupenci bývalé premiérky kritizují obvinění vůči Šinavatrové jako spiknutí tradičních elit, mezi něž patří armáda i soudy. Odpůrci Šinavatrové naopak argumentují, že po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu hromady neprodané rýže ve skladech a že šlo o hospodářskou pohromu.

Vláda Šinavatrové údajně od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (400 miliard korun). Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat