Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajští demonstranti pronikli k sídlu vlády. Policie jim podávala ruce

Svět

  13:31
BANGKOK - Stovky protivládních demonstrantů v úterý v Bangkoku pronikly k sídlu thajské premiérky Jinglak Šinavatrové, když policie odstranila betonové zátarasy a ostnatý drát bránící v přístupu k úřadu vlády a k policejnímu velitelství. Policie protestujícím v postupu nebránila a jen přihlížela. Demonstranti objekt asi po hodině opět pokojně opustili.

V ulicích Bangkoku panovala v úterý smířlivá atmosféra. Demonstranti si s policisty podávali ruce foto: Reuters

Vůdce protestních akcí Sutchep Tchaugsuban podle agentury AP řekl, že bude pokračovat v boji za svržení premiérky Šinavatrové navzdory rozhodnutí vlády nekonfrontovat protestující. Opozice obviňuje vládu z korupce a z toho, že ji ze svého exilu v Dubaji ve skutečnosti řídí bratr ministerské předsedkyně Tchaksin Šinavatra. "Dnes jsme zaznamenali částečné vítězství, ale není to vítězství konečné, protože Tchaksinův režim je pořád u moci. Budeme bojovat, dokud Tchaksinův režim nebude odstraněn," řekl Tchaugsuban.

VÍCE ZDE:

O víkendu a v pondělí pořádkové síly při střetech s demonstranty použily slzný plyn a gumové projektily. V úterý ale vláda nařídila policii ustoupit, aby zabránila dalším násilnostem. Když demonstranti pohrozili, že zaútočí na policejní ústředí, policie odklidila bariéry vztyčené kolem komplexu. "Dnes nepoužijeme slzný plyn, žádnou konfrontaci, necháme je vejít, jestli chtějí," řekl agentuře Reuters šéf bangkocké policie.

Stovky demonstrantů se posléze také vydaly k sídlu premiérky, kde prolomily bránu a obsadily trávník; lidé mávali vlajkami a pískali na píšťalky. Šinavatrová se ale v budově nenacházela. Podle agentury AFP předsedkyně vlády odjela do přímořského letoviska Chua Chin, kde má svůj palác thajský král Pchúmipchon Adundét. Na čtvrtek se tam chystají oslavy 86. narozenin krále, který je nejdéle vládnoucím monarchou světa.

Karnevalová atmosféra

Podle zpravodajského serveru BBC se nálada v metropoli Bangkoku po smířlivém kroku policie zdála klidnější. Objevily se zprávy, že demonstranti si se strážci pořádku podávali ruce. Agentura AFP dokonce psala o "karnevalové atmosféře", která v hlavním městě Thajska po stažení policie zavládla.

Demonstranti se zdraví s policisty

Vláda mezitím uvedla, že pokračuje ve své práci. "Vláda dál dělá svou práci. Dnes dopoledne jsme měli zasedání vlády jako obvykle. Nevzdali jsme se, ale policie ustoupila, protože vidíme, že demonstranti se chtějí zmocnit vládních úřadů jen symbolicky," konstatoval vicepremiér Pongtchep Tchepkančana.

Demonstrace za svržení vlády začaly v Thajsku před více než týdnem. Prvotní rozbuškou byl návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit expremiér Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.

Potyčky mezi policií v Bangkoku a protivládními demonstranty si zatím podle AP vyžádaly nejméně tři mrtvé a více než 220 zraněných.

Autoři: ,