Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thatcherová nebude mít státní pohřeb, rodina si to nepřeje

Svět

  15:33
LONDÝN - Bývalá ministerská předsedkyně bude mít reprezentativní pohřeb s vojenskými poctami v londýnské katedrále svatého Pavla. S ohledem na přání rodiny však nepůjde o plnohodnotný státní pohřeb, který v zemi jinak náleží pouze příslušníkům královské rodiny. Datum obřadu nebylo zatím stanoveno.

Margaret Thatcherová odpovídá novináři na otázku na půdě OSN. foto: ČTK

Plnohodnotný státní pohřeb, který je v Británii vyhrazen členům královské rodiny, měla v roce 2002 královna matka Alžběta, která zemřela ve 101 letech, a také lady Diana, která zahynula při dopravní nehodě v roce 1997.

Výjimkou z řad politiků byl válečný premiér Winston Churchill, který měl státní pohřeb v roce 1965.

Thatcherová se už několik let potýkala se zdravotními problémy. Před více než deseti lety měla sérii menších mozkových mrtvic. Naposledy byla hospitalizována loni v prosinci, kdy podstoupila operaci močového měchýře.

"S velkým zármutkem jsem se dozvěděl o smrti lady Thatcherové. Ztratili jsme velkou vůdkyni, velkou premiérku a velkou Britku," prohlásil v první reakci současný konzervativní premiér David Cameron.

Cameron zrušil zahraniční cesty
Ministerský předseda dnes předčasně ukončil návštěvu ve Španělsku a také zrušil následně plánovanou cestu do Francie, aby se mohl neprodleně vrátit do Británie. Státní vlajka byla před jeho úřadem na adrese Downing Street 10 stažena na půl žerdi.

Krátké prohlášení vydal i Buckinghamský palác: "Královna (Alžběta II.) se zármutkem vyslechla zprávu o smrti baronky Thatcherové. Její Veličenstvo pošle soukromou kondolenci rodině." Na pohřeb Thatcherové bude pozvána rozmanitá škála lidí a organizací spjatých s političkou. Po obřadu bude následovat kremace, která se už bude konat v rodinném soukromí.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...