Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thatcherová nebude mít státní pohřeb, rodina si to nepřeje

Svět

  15:33
LONDÝN - Bývalá ministerská předsedkyně bude mít reprezentativní pohřeb s vojenskými poctami v londýnské katedrále svatého Pavla. S ohledem na přání rodiny však nepůjde o plnohodnotný státní pohřeb, který v zemi jinak náleží pouze příslušníkům královské rodiny. Datum obřadu nebylo zatím stanoveno.

Margaret Thatcherová odpovídá novináři na otázku na půdě OSN. foto: ČTK

Plnohodnotný státní pohřeb, který je v Británii vyhrazen členům královské rodiny, měla v roce 2002 královna matka Alžběta, která zemřela ve 101 letech, a také lady Diana, která zahynula při dopravní nehodě v roce 1997.

Výjimkou z řad politiků byl válečný premiér Winston Churchill, který měl státní pohřeb v roce 1965.

Thatcherová se už několik let potýkala se zdravotními problémy. Před více než deseti lety měla sérii menších mozkových mrtvic. Naposledy byla hospitalizována loni v prosinci, kdy podstoupila operaci močového měchýře.

"S velkým zármutkem jsem se dozvěděl o smrti lady Thatcherové. Ztratili jsme velkou vůdkyni, velkou premiérku a velkou Britku," prohlásil v první reakci současný konzervativní premiér David Cameron.

Cameron zrušil zahraniční cesty
Ministerský předseda dnes předčasně ukončil návštěvu ve Španělsku a také zrušil následně plánovanou cestu do Francie, aby se mohl neprodleně vrátit do Británie. Státní vlajka byla před jeho úřadem na adrese Downing Street 10 stažena na půl žerdi.

Krátké prohlášení vydal i Buckinghamský palác: "Královna (Alžběta II.) se zármutkem vyslechla zprávu o smrti baronky Thatcherové. Její Veličenstvo pošle soukromou kondolenci rodině." Na pohřeb Thatcherové bude pozvána rozmanitá škála lidí a organizací spjatých s političkou. Po obřadu bude následovat kremace, která se už bude konat v rodinném soukromí.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...