30. března 2012 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

The Economist: Bémův skandál může rozložit ODS

Pavel Bém na snímku z roku 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém na snímku z roku 2010 | foto: Lidové noviny

LONDÝN Pro mnoho lidí je skandál kolem odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška symbolem problémů, které sužují celou Českou republiku: státních úřadů poddajných politickým tlakům, chamtivých politiků, příliš mocného byznysu a kultury beztrestnosti. Ve svém posledním čísle to napsal britský týdeník The Economist.

Podle něj by znechucení veřejnosti mohlo předznamenávat zkázu pro ODS. Všeobecné přesvědčení veřejnosti o špinavostech a aroganci takřka zničilo protějšek ODS na sousedním Slovensku, dodal respektovaný týdeník. Podle něj mnoho lidí považuje reakci premiéra Petra Nečase za pomalou a nevýraznou.

Skandál s odposlechy rozebírá i britský The Economist.

Skandál s odposlechy rozebírá i britský The Economist.

"Pavel Bém je chráněncem otce zakladatele ODS, prezidenta Václava Klause. Jeho nonšalantní reakce, že odposlechy jsou špatné pro demokracii, může podráždit voliče, kteří si myslí, že jejich politický systém má horší nepřátele," poznamenal The Economist.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomněl, že "obavy ohledně skrytých vazeb politiky a byznysu přiměly mnoho Čechů, aby při volbách v roce 2010 podpořili protikorupční kandidáty". "Jejich naděje na změnu ale byly oslabeny: koalicí tří stran otřásaly série skandálů a nyní deník Mladá fronta Dnes zveřejnil údajné odposlechy, které se zdají vrhat ohromující světlo na pražskou politiku v posledních letech," dodává týdeník.

Skandál je symbolem strastí, které sužují Česko

Líčí podrobnosti aféry i Janouškovu automobilovou nehodu. Konstatuje, že Janoušek nereaguje na dotazy novinářů a Bém hovoří o "špinavých tricích" a "brutálním a neuvěřitelném vpádu do soukromí". Ani jeden z nich nezpochybnil autenticitu nahrávek, zdůraznil The Economist.

Pod opožděným tlakem svých šéfů v ODS, premiéra Petra Nečase a pražského primátora Bohuslava Svobody Bém pozastavil své členství v ODS do očištění svého jména. Policie zkoumá obsah pásků. "Ale zatím je pro mnoho lidí skandál symbolem strastí, které sužují Českou republiku: státních úřadů poddajných politickým tlakům, chamtivých politiků, příliš mocného byznysu a kultury beztrestnosti," uzavřel The Economist.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KONSTRUKTÉR FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč