19. července 2019 20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

The Guardian: Evropská unie nabídne Johnsonovi odklad brexitu bez dohody

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie se připravuje Borisi Johnsonovi, který je favoritem na úřad britského premiéra, nabídnout odklad pro brexit bez dohody za aktuální termín 31. října. S odvoláním na unijní zdroje to v pátek napsal deník The Guardian. EU si od takového kroku slibuje další čas na vyjednávání, zároveň tak poskytne zastáncům důrazné odluky lépe se připravit na odchod bez dohody.

„Bude to označeno jako technický odklad, který Borise uchrání před politickým zahanbením, zároveň ale budeme mít čas na hledání dohody,“ citoval The Guardian nejmenovaného vysokého unijního diplomata.

Deník poznamenal, že mezi klíčovými unijními zeměmi roste důvěra v to, že bude možné zabránit odchodu bez dohody. Přispělo k tomu i hlasování v dolní komoře britského parlamentu, která tento týden schválila opatření, které má budoucími premiérovi zabránit v tom, aby kvůli brexitu bez dohody s Bruselem zákonodárce obešel.

Boris Johnson
Boris Johnson

Johnsonovým sokem v klání o funkci lídra vládní Konzervativní strany, a tím zároveň o premiérské křeslo, je ministr zahraničí Jeremy Hunt. Jeho vítězství ale média neočekávají. Za favorita považuje Johnsona i americký prezident Donald Trump. Ten v pátek prohlásil, že se na spolupráci s ním těší. „Mám ho rád. Včera (ve čtvrtek) jsem s ním mluvil,“ řekl Trump. „Myslím, že budeme mít skvělý vztah,“ dodal.

Johnson s Huntem shodně tvrdí, že se chtějí na odchodu s Bruselem dohodnout, ale že se země zároveň musí připravit na možnost nedohody. Stávající podoba dohody s EU, kterou dojednala dosluhující premiérka Theresa Mayovou a kterou britský parlament opakovaně odmítl, se nelíbí Johnsonovi a ani Huntovi. Kritizují především takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Odstranění administrativních zábran na hranici mezi Severním Irskem a Irskem umožnilo nerušený rozvoj obchodu a bylo také stěžejní částí mírové dohody z roku 1998, která ukončila tři desetiletí trvající sektářské násilí. Irská pojistka také proto patřila k základním požadavkům evropských zemí při brexitových jednáních.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.