Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

The Washington Post spočítal Trumpovy lži: Říká 5,6 nepravdivých tvrzení denně

Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | foto: ČTK

Washington  Americký prezident Donald Trump od nástupu do Bílého domu pronáší v průměru 5,6 nepravdivých či zavádějících tvrzení denně, což je asi 2000 takových výroků. Spočítal to deník The Washington Post, který analyzuje, třídí a prověřuje každé podezřelé prohlášení učiněné prezidentem.

Prezident má sklon se opakovat, a to často. Existuje proto více než 60 tvrzení, které pronesl třikrát nebo vícekrát. Ve svém spontánním 30minutovém vánočním rozhovoru s deníkem The New York Times pronesl nejméně 24 falešných či zavádějících prohlášení.

Nejvíce Trumpem opakované nepravdy jsou celkem dvě, od počátku prezidentování je pronesl 61krát. Jedna z nich je variací na prohlášení, že zdravotní reforma někdejšího prezidenta Baracka Obamy umírá či je prakticky mrtvá. Rozpočtový úřad Kongresu nicméně tvrdí, že pojistky v rámci Obamacare se nehroutí a podle předpokladů zůstanou v nadcházející budoucnosti stabilní. Počet nově registrovaných pojistek pro budoucí roky navíc experty na zdravotní péči překvapil. Trump na téma Obamacare hovořil často, ale po neúspěšných pokusech reformu zrušit s tím přestal.

Trump se rád chlubí cizím peřím

Trump si rovněž opakovaně připisuje zásluhy za události a obchodní rozhodnutí z doby před složením prezidentské přísahy nebo dokonce před svým zvolením. Zopakoval 61krát, že zajistil obchodní investice a vytvoření pracovních míst, které byly přitom již dříve ohlášeny a které je možné snadno vyhledat na googlu.

Michael Wolff autor knihy o Donaldu Trumpovi
Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému.

S úspěšným prosazením daňové reformy v Kongresu souvisí dvě Trumpova oblíbená konstatování, a to že reforma přináší největší snížení daní v historii USA a že Spojené státy jsou jednou z nejvíce zdaněných zemí.

Nepravdu o historicky největších daňových škrtech, které jsou podle materiálů ministerstva financí osmé největší, Trump dosud zopakoval 53krát. A 58krát pronesl, že Spojené státy mají nevyšší daňové zatížení firem či jsou jednou z nejvíce zdaněných zemí. Taková formulace je ale zavádějící, protože faktické korporátní zdanění, tedy po zahrnutí odpisů a slev, je nižší než oficiálně stanovená výše daně.

The Washington Post také mapuje Trumpovy nejvýraznější obraty. Během kampaně v roce 2016 svým příznivcům tvrdil, že míra nezaměstnanosti činí ve skutečnosti 42 procent a že oficiální statistiky jsou falešné. Nyní ale našel 46krát příležitost, aby pochválil nejnižší nezaměstnanost za 17 let. V době jeho zvolení přitom činila nezaměstnanost 4,6 procenta, což bylo nejméně za desetiletí. To, že tento fakt Trump nepřiznává, je zavádějící.

Ani Trumpovy předpovědi se neplní

V neuvěřitelných 85 případech Trump oslavoval růst akciového trhu, ačkoli během kampaně tvrdil, že je to bublina, která splaskne, jakmile centrální banka Fed zvýší úrokovou míru. Fed od voleb úrokovou míru zvýšil třikrát, ale trhy se nepropadly, jak Trump předpovídal. Postupný růst akcií navíc začal v roce 2009 za Obamy.

The Washington Post doplňuje svou databázi o Trumpova nesčetná veřejná vystoupení a o televizní a rozhlasové rozhovory. Udržet přehled o rozhovorech je ale obtížné i proto, že Bílý dům je běžně nezveřejňuje na svém webu. Navíc nedávná grafická úprava stránek Bílého domu komplikuje hledání přepisů Trumpových poznámek učiněných v úřadě.

Projekt ověřovací databáze Trumpových výroků původně vznikl k prvním sto dnům jeho prezidentování, ale díky oblibě veřejnosti byl prodloužen na jeden rok. Nyní deník zvažuje, zda bude nadále databázi udržovat aktuální.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...