21. ledna 2013 7:00, aktualizováno  10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Therese Schwarzenbergová: O nacismu jsme se s otcem hádali

Therese Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Therese Schwarzenberg | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VÍDEŇ/PRAHA Manželka prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga s novináři příliš nekomunikuje. Pár dní před rozhodujícím kolem voleb ale udělala výjimku. V rozhovoru mluvila o sexappealu svého manžela i o nacistické minulosti svého otce.

Therese Schwarzenbergová měla v roce 1992 těžký úraz, zranila se na lyžích. Od té doby špatně chodí, loni se musela podrobit další operaci. Redaktorku rakouského deníku Kurier přivítala ve Schwarzenberském paláci ve Vídni. Příští týden se celá rodina chystá do Prahy. "Pokud Karel vyhraje, budeme s ním slavit. Pokud ne, budeme tam, abychom ho podpořili," říká Schwarzenbergová v rozhovoru. Než Schwarzenberg spustil kampaň, ve Vídni se objevoval zhruba dvakrát do měsíce.

Pokud se stane prezidentem, má Therese v plánu často pobývat v Praze. "A taky se konečně naučím česky," svěřuje se. Podle ní je politika pro jejího manžela životním dílem a celá rodina to respektuje. "Karel byl vždycky Homo politicus, kdyby se nevěnoval politice, tak by určitě onemocněl," vtipkuje. Schwarzenbergová říká, že pro jejího muže je politika vášní, má ji v krvi.

My děti nemůžeme za své rodiče, říká Schwarzenbergová

Otázky na nacistickou minulost jejího otce (hrabě Hardegg podporoval Hitlera, byl mimo jiné členem SA - pozn. red.) ji rozesmutní. "My děti nemůžeme za své rodiče," říká se slzami v očích. "Otec o období nacismu doma nemluvil. A když už, tak jsme se zpravidla hádali," říká Schwarzenbergová. Také podotýká, že vztahy mezi jejím otcem a Karlem byly napjaté. "Chovali se k sobě zdvořile a odtažitě," říká.

Důležité momenty v životě kandidátů, podívejte se

Karel Schwarzenberg s manželkou Terezií a všemi třemi dětmi, 1979.

Když přijde řeč na populární placky s vyobrazeným Schwarzenbergem, které nosí na hrudi mladé české fanynky, Schwarzenbergová pobaveně odvětí, že jejímu muži to lichotí. "Karel je úplně normální muž. samozřejmě má rád sex. No ano, já ho shledávám velmi přitažlivým, absolutně," odpovídá na otázku redaktorky, jestli má její manžel sexappeal.

"Pokud ho něco nezajímá, pak nic neslyší, nic neříká a mluví - bez ohledu na to, jakým jazykem - nezřetelně, to je jen psychosomatická reakce," vysvětluje Schwarzenbergová. Právě za mluvu jejího muže často kritizují.

Therese Schwarzenbergová

Rozenou hraběnku z Hardeggu a vystudovanou lékařku si Karel Schwarzenberg vzal v roce 1967. Krátce poté se jim narodil syn Jan Nepomuk Ondřej a dcera Anna Karolina. Třetím potomkem Therese Schwarzenbergové se v roce 1979 stal Karel Filip. Jeho biologickým otcem však byl rakouský podnikatel Thomas Prinzhorn. Manželství poté bylo rozvedeno, nicméně mezi exmanžely přetrval přátelský vztah.

V roce 1992 utrpěla při lyžování vážný úraz a dva roky byla ochrnutá. Karel Schwarzenberg ji v té době navštěvoval v nemocnici a v létě 2008 se po 20 letech podruhé vzali. Therese Schwarzenbergová žije střídavě na zámku ve štýrském Murau a ve Vídni.

Na archivním snímku (kolem roku 1970) je prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg s manželkou.
mtrMiluše Trefancová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.