22. února 2017 8:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea je hrozba, shodl se s Čínou ministr zahraničí USA Tillerson

Rex Tillerson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rex Tillerson | foto: ČTK

WASHINGTON Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v úterním telefonickém rozhovoru s předním čínským diplomatem zdůraznil význam vztahů obou mocností a oba politici se shodli na potřebě řešit hrozbu, kterou pro světovou bezpečnost představuje Severní Korea. Oznámilo to ministerstvo zahraničí USA.

Tillerson a čínský státní tajemník Jang Ťie-čch’ rovněž mluvili o hospodářských a obchodních vztazích. Probrali podle ministerstva rovněž možnosti spolupráce v boji proti terorismu a nadnárodní kriminalitě, uvedla agentura Reuters.

Telefonát následoval po páteční první schůzce mezi Tillersonem a čínským ministrem zahraničí Wangem I. Tillerson vyzval Peking, aby všemi dostupnými prostředky působil na Severní Koreu, a přispěl tak ke snížení napětí na Korejském poloostrově. Ministr také zdůraznil rostoucí nebezpečí, které představuje severokorejský jaderný program a program vývoje balistických střel.

Před necelými dvěma týdny americký prezident Donald Trump poprvé telefonicky hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a ujistil ho, že bude respektovat politiku jedné Číny. Peking Trumpův postoj ocenil. Oba prezidenti si také slíbili, že se vzájemně navštíví.

V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a sstatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. V lednu Trump politiku jedné Číny otevřeně zpochybnil, když v rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz