Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Times Square čeká na Silvestra obří demonstrace. Kvůli smrti černochů

Svět

  6:00
NEW YORK - K uspořádání obří demonstrace na Times Square v centru New Yorku v poslední den letošního roku vyzvalo hnutí proti policejnímu násilí vůči černochům, přestože newyorský starosta po zavraždění dvou policistů o uplynulém víkendu vybídl k zastavení podobných demonstrací.

Protesty, v některých případech násilné, propukají v USA od listopadu, kdy porotci v obou kontroverzních případech odmítli zasahující policisty obvinit. foto: Reuters

„Nemají právo od nás požadovat, abychom přestali demonstrovat a nechali se umlčet. Naše volání musí být vyslyšeno,“ vysvětlil Carl Dix, který patří k zakladatelům hnutí Stop Mass Incarceration Network. „Musíme pokračovat v našem boji, protože policie pokračuje v páchání vražd, zatímco soudní systém odmítá stíhat vraždící policisty,“ prohlásil před několika desítkami aktivistů u newyorské radnice. Ti na výzvu podle agentury AFP odpověděli aplausem a voláním po zatčení „zabijáckých policistů“.

„Neznamená to, že bychom neměli úctu k životům policistů, ale musíme říci, že policisté zabili nesčetné množství lidí a na toto zabíjení nebylo nikdy vyhlášeno žádné moratorium,“ prohlásil Sumumba Sobukwe z hnutí Occupy Wall Street.

Podle pořadatelů akce se demonstrantů sešlo až 25 tisíc. Washingtonská policie...
Organizátoři předpovídali účast 5000 lidí, podle agentury AP ale počet...
Protesty, v některých případech násilné, propukají v USA od listopadu, kdy...
Sobotní pochody byly mírové, jen v Bostonu policie zatkla 23 osob, které se...

Na samé radnici byly vlajky spuštěny na půl žerdi na počest dvou policistů, zavražděných minulou sobotu v hlídkovém voze v newyorské čtvrti Brooklyn. Útočník krátce poté spáchal sebevraždu. Vraždu odsoudili i newyorský starosta Bill de Blasio. Newyorští policisté ale de Blasia viní z toho, že pomohl rozpoutat protipolicejní nálady, a přispěl tím ke smrti dvou z nich.

Psali jsme

Chladnokrevná vražda policistů měla být podle útočníka odplatou za smrt černocha Erica Garnera, který v New Yorku zemřel během zatýkání, když bělošský policista údajně použil nepovolený chvat. Velká porota se rozhodla policistu za Garnerovu smrt nestíhat.

Ve Spojených státech se v posledních týdnech uskutečnila řada demonstrací proti několika kontroverzním případům úmrtí černochů, kteří zahynuli při zatýkání bělošskými policisty.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...