Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce Čečenců žádají v Německu o azyl. Berlín se bojí teroristů

Svět

  16:22
BERLÍN - Německo znepokojuje příliv čečenských žadatelů o azyl. Pro většinu Čečenců představuje Německo cílovou stanici, v níž doufají nalézt bezpečí a dobře placenou práci, němečtí zpravodajci se ale obávají, že mezi azylanty mohou být rovněž nebezpeční islamisté.

Muslimští extremisté foto: Reuters

Německý ministr vnitra Hans-Petr Friedrich z bavorské CSU vyjádřil znepokojení nad velkým přílivem žadatelů o azyl, kterých do Německa přišlo jen v červenci tohoto roku na 9 500 a za celý rok 2013 jejich počet překročí sto tisíc. Většinu žadatelů o azyl, kteří přišli do Německa v letních měsících, tvoří podle rozhlasové stanice uprchlíci z ruského Čečenska. Ti navíc představují podle německé tajné služby bezpečnostní riziko.

"Lidé utíkají před konfliktem na Kavkaze, kde dochází k porušování lidských práv," uvádí ale Günter Burkhardt z organizace Pro Asyl, která se nyní zaměřuje na zneužívání tématu přistěhovalců ve volební kampani před zářijovými volbami do Bundestagu.

ČTĚTE TAKÉ:

Boston jako argument proti Čečencům

Ole Schröder z německého ministerstva vnitra má ale na Čečence jiný pohled. "Mnoho Čečenců si myslí, že tu budou moci pracovat, což není pravda. Vedle toho velice pečlivě zkoumáme každou žádost, protože mezi lidmi z Kavkazu, kteří usilují o získání azylu, mohou být hledané osoby," dodává Schröder.

Podle údajů, které se objevily v německém tisku a které se odvolávají na německou kontrarozvědku, by mezi Čečenci mohlo být až 200 islámských radikálů. Hlavně ze skupin, které stále kladou ozbrojený odpor ruským bezpečnostním silám. Jak připomíná Deutsche Welle, šéf povstalců Doku Umarov pohrozil teroristickými útoky v době zimní olympiády v Soči, která se koná příští rok.

Vůdce čečenských separatistů Doku Umarov.

Předseda německých policejních odborů Reiner Wendt, tvrdí, že mezi Čečenci, kteří hledají v Německu azyl, jsou "bojovníci, kteří přicházejí z oblastí, kde probíhá občanská válka a kde se naučili zabíjet".

Nové argumenty těch, jež se na uprchlíky z Čečenska dívají jako na rizikové, dodal atentát na maraton v americkém Bostonu, jehož pachateli byli mladí imigranti z Čečenska. "Tajné služby musí být velmi obezřetné, aby se k nám po záminkou hledání azylu nedostali teroristé,"  říká Schröder, který je na ministerstvu vnitra státním tajemníkem za křesťanské demokraty Angely Merkelové.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat