Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tisíce děti v Barmě trpí akutní podvýživou

Svět

  15:02
BANGKOK - Zhruba 30 tisíc barmských dětí potřebuje nutně humanitární pomoc, hrozí totiž, že zemřou hlady. Potřebná pomoc se zatím dostala jen ke třetině obyvatel, podle zahraničních diplomatů se humanitární pomoc pomalu dává do pohybu. Na rangúnském letišti prý začala vykládka americké a britské humanitární pomoci.

Děti čekají frontu na potraviny, pro všechny se ale nedostává. foto: ČTK

Další pokrok by mohla přinést dnešní očekávané jednání humanitárního zástupce OSN Johna Holmese, který chce juntu přesvědčit, aby otevřela zemi pro větší množství pracovníků OSN. Přiveze další dopis generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna adresovaný barmskému vůdci Than Šweiovi.

Ten ale odmítl odpovědět na minulé Panovy telefonáty i na dva předchozí dopisy. Podle OSN se zatím pomoc dostala k půl milionu postižených, WFP tvrdí, že dodávky rýže a fazolí dorazily k 212.000 ze 750.000 lidí, kteří se prý po řádění tropické bouře Nargis ocitli zcela bez prostředků. "To nestačí. Jsou velké počty lidí, kteří ještě nedostali vůbec žádnou pomoc," řekl mluvčí této organizace OSN Marcus Prior s tím, že humanitární pracovníci, kteří dodávky pomoci zajišťují, pracují 24 hodin denně.

Mezinárodní organizace Save the Children (Zachraňte děti) varuje, že tisíce dětí zemřou do dvou až tří týdnů hladem, pokud se k nim nedostane rychle potravinová pomoc. "Mnoho dětí v postižených oblastech nyní trpí vážnou akutní podvýživou, což je nejvážnější forma hladu," řekla šéfka operačního týmu organizace Jasmine Whitbreadová. Lidem v tomto stadiu hrozí do několika dní smrt. Organizace tvrdí, že v deltě řeky Iravadi trpělo akutní podvýživou na 30.000 dětí mladších pěti let už před cyklonem, který zemi postihl 3. května.

U břehů Barmy kotví lodě z Francie a Spojených států s nákladem pomoci, ale nedostaly od barmské vlády povolení, aby mohly vrtulníky dopravit pomoc do postižené oblasti. Organizace spojených národů upozorňuje, že vojenská vláda zakazuje dovoz komunikačních prostředků a komplikuje už tak obtížné kontakty mezi pracovníky humanitárních organizací. Veškeré komunikační zařízení se musí kupovat přes barmské ministerstvo pošt a komunikací. Každá agentura má právo maximálně na deset telefonů v ceně 1500 dolarů za kus. 


Junta v sobotu poprvé umožnila zahraničním diplomatům z Rangúnu podívat se do oblasti nejhůře postižené cyklonem, který zemi zasáhl 3. května. Po návratu diplomaté sdělili, že cílem bylo spíše předvést, že úřady mají situaci pod kontrolou. Dostat se mohli jen na vybraná místa a komunikovat s místními obyvateli nemohli. Delta řeky Iravadi nadále zůstává zapovězena zahraničním novinářům. Podle oficiálních údajů cyklon nepřežilo 78.000 lidí a dalších asi 56.000 osob se pohřešuje. Mezinárodní červený kříž odhaduje počet obětí na 128.000 a upozorňuje, že toto číslo se může ještě hodně zvýšit v důsledku hladu a nemocí. Celkově živelná pohroma postihla na 2,5 milionu lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!