Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tisíce dolarů na alkohol, drogy a prostitutky. Venezuela řeší skandál spolupracovníků Guaidóa

Svět

  5:00
CARACAS (od zvláštního zpravodaje) - Rivalita, intriky, roztříštěná vize a údajná korupční aféra poškozují venezuelskou opozici Juana Guaidóa a posilují prezidenta Nicoláse Madura. Ten získává zpět část své ztracené autority.

Venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó oznámil, že začala závěrečná fáze svržení Madurovy vlády. foto: Reuters

Měli si dopřávat večeři v honosných restauracích, nakupovat v luxusních obchodech a podle těch nejsenzačnějších fám živených propagandou prezidenta Nicoláse Madura se měli s přáteli oddávat alkoholu, drogám a prostitutkám.

Ruští poradci se stahují z Venezuely. Rusko vyhodnocuje životaschopnost Madurova režimu

Nejméně dva spolupracovníci venezuelského opozičního lídra Juana Guaidóa údajně zpronevěřili desítky tisíc dolarů z fondů mezinárodních spojenců.

Peníze zaslané z USA, Spojeného království, Německa či Kanady měly být určeny vojákům, kteří 23. února, kdy se opozice pokusila (neúspěšně) dostat z Kolumbie do Venezuely zahraniční humanitární pomoc, dezertovali a přidali se na Guaidóovu stranu. Do dnešních dnů jich tak učinilo zhruba 1200. Řada z nich se nicméně nechala v uplynulých týdnech slyšet, že na ně opozice zapomněla a nechala je napospas osudu. Mnozí z nich chtěli být součástí armády antimadurovských žoldáků. Nyní, o čtyři měsíce později, zoufale hledají práci a bydlení.

Během protestů použili Madurovy vojáci slzný plyn.
Podle španělského deníku El País přišlo na vládní akci asi 1500 lidí a na...

Do údajné aféry jsou namočeni Kevin Roja a Rossana Barrerová. Tuto dvojici Guaidó pověřil úkolem „postarat“ se o zběhlé vojáky. Barrerová je švagrová poslance Sergia Vergary, jenž je považován za pravou ruku Guaidóa, což podle některých kritiků navíc zavání nepotismem.

Guaidó zbavil Barrerovou a Roju, kteří měli zpronevěřit 60 až 90 tisíc dolarů, jejich funkcí a požádal kolumbijské ministerstvo spravedlnosti o zevrubné vyšetření aféry.

„Mnozí volají po lynči, ale nechme nejprve vyšetřovatele celou věc řádně prozkoumat a zjistit, jestli se jedná o nesrovnalost v účtech, či podvod s cílem obohatit se,“ řekl mi respektovaný analytik Alonso Moleiro, který žije a pracuje v Caracasu.

Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely již Spojené státy i další americké země, posléze se přidaly také státy evropské a další.

Nynější skandál může každopádně poškodit popularitu a věrohodnost Guaidóa. Ten se 23. ledna tohoto roku prohlásil za prozatímního prezidenta a v zemi poté především mezi stoupenci opozice propukla „guaidómanie“.

Jeho snahy o sesazení Madura ale dosud selhaly včetně nezdařeného ozbrojeného povstání z 30. dubna. Na Guaidóovu stranu se tehdy nepřidal téměř žádný z vysoce postavených generálů a plukovníků, arbitrů zdejší moci. Poslední dny navíc musí Guaidó řešit zmíněný korupční skandál.

Souzeno řečí čísel, rebelie Juana Guaidóa pomalu ztrácí na intenzitě a mezi jeho stoupenci roste skepse.

Nejnovější průzkum veřejného mínění zhotovený tuzemskou opoziční agenturou Datincorp ukázal, že pouhých 36 procent respondentů považuje dnes Guaidóa za prezidenta. V únoru na tuto otázku odpovědělo kladně 49 procent Venezuelanů.

Nicoláse Madura na druhé straně podle Datincorp naopak nyní jako prezidenta vnímá 41 procent Venezuelanů, což od února představuje osmiprocentní nárůst.

Juan Pijavice a jeho banda zlodějů

Státní propaganda se v těchto dnech vyžívá v pranýřování opozice ve světle korupční aféry. Druhý muž režimu Diosdado Cabello, jenž stojí v čele Ústavodárného shromáždění složeného výlučně z přívrženců Madura, Guiadóa a jeho okruh spolupracovníků nyní sarkasticky nazývá „Juan Pijavice a jeho 40 zlodějů“.

Cabello naráží na 40 opozičníků, kteří jsou prý tak opojeni představou moci, že jsou schopni se mezi sebou navzájem „pozabíjet“. Byl to sám šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který si nedávno postěžoval na vnitřní rozbroje mezi křídly venezuelské opozice a jejich nezkrotné ambice.

„Udržet venezuelskou opozici jednotnou se ukazuje být ďábelsky složité,“ řekl Pompeo s tím, že nejméně 40 členů opozice se považuje za toho nejvhodnějšího Madurova nástupce. „Vezměte mě. Já jsem budoucí prezident Venezuely!“ popsal rivalitu mezi opozičníky Pompeo.

Venezuelská opozice měla do nástupu Guaidóa kontroverzní pověst. Často znesvářená s rozštěpenou agendou měla u části antimadurovské venezuelské společnosti pověst nemorálních politiků, kteří upřednostňovali své vlastní zájmy.

Zdálo se, že Guaidó tyto frakce stmelil a nastolil jednotnou agendu. Pompeovy komentáře a nynější reakce na údajnou korupci tuto představu ale vážně nabourávají.

Madurovi příznivci okupují venezuelskou ambasádu ve Washingtonu, policie se ji snaží vyklidit

„Obávám se, že část rivalů v řadách opozice chce podobný skandál zneužít a Guaidóa tak oslabit. Staré známé intriky,“ domnívá se analytik Moleiro.

Jedním dechem ale dodává, že těmi skutečně zkorumpovanými politickými hráči jsou vládní a vojenští představitelé. Ti se podle Moleira pohádkově obohacují z drogových obchodů, drancování zlatých dolů a pašování pohonných hmot.

List The Washington Post před časem označil výše uvedeného Diosdada Cabella za „venezuelského Escobara“ v narážce na kolumbijského kokainového krále. Cabello má stát v čele takzvaného kartelu sluncí, jenž dostal přezdívku podle zlatých výložek venezuelských generálů.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...