Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíce francouzských studentů vyšly do ulic

Svět

  15:28
PAŘÍŽ - Do ulic francouzských měst dnes znovu vyšly tisíce studentů, aby protestovaly proti údajně asociálnímu vládnímu plánu boje s nezaměstnaností mladých lidí.

Francie, demonstrace foto: ČTK

Protestní demonstrace se zatím bez incidentů uskutečnily například v Marseille, Le Havru, Limoges nebo Ajacciu, největší taková akce je na odpoledne svolána do Paříže. Protestní demonstrace se zatím bez incidentů uskutečnily například v Marseille, Le Havru, Limoges nebo Ajacciu, největší taková akce je na odpoledne svolána do Paříže.

Vláda se ve středu večer znovu sešla k projednání situace a vyslovila ochotu k dialogu s cílem plán případně upravit, ale ustoupit od něho nehodlá. Podle ministerstva školství je dnes zcela blokováno 21 z 84 univerzit a dalších 37 pracuje jen obtížně. Univerzita v Toulouse byla dnes uzavřena po srážkách mezi radikálními studenty, kteří blokovali její provoz, a těmi,
kteří chtěli obnovení přednášek.

Zátarasy při vstupu, studentské stávky a shromáždění proti nově zaváděné "smlouvě prvního zaměstnání", známé ve Francii pod zkratkou CPE, jsou i na mnoha středních školách. Jen v Paříži zasáhly protesty 30 a v celé pařížské oblasti 80 lyceí.

V Rennes pronikla asi stovka studentů na radnici a vyvěsila na její fasádu transparent proti CPE. CPE je určena pro mladé lidi do 26 let, mezi nimiž dosahuje nezaměstnanost skoro 23 procent. Je to smlouva na dobu neurčitou, ale s dlouhou, dvouletou zkušební lhůtou, během níž může zaměstnavatel nového zaměstnance bez zdůvodnění propustit. Vláda doufá, že to zbaví zaměstnavatele obav z přijímání nových lidí, odpůrci poukazují na sociální nejistotu, kterou s sebou projekt nese.

Ministr zmocněnec pro pracovní vztahy a zaměstnanost Gérard Larcher dnes řekl, že je připraven jednat se sociálními partnery o případných úpravách této nové normy, zvlášť pokud jde o zkušební dobu. Odbory však jako podmínku jednání kladou zrušení zákona, který CPE zavádí.

Totéž žádají opoziční politické strany i protestující studenti.  Odbory chystají vlastní velké protestní akce na sobotu. Už dnes ale tvořili jejich členové například v Le Havru nejméně polovinu účastníků tamní protestní demonstrace.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!