6. července 2017 13:11, aktualizováno  21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vítejte v pekle? Demonstranti v Hamburku zaútočili lahvemi, policie odpověděla vodními děly

Kromě aut hořely v ulicích i další předměty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě aut hořely v ulicích i další předměty. | foto:  Petr Topič, MAFRA

HAMBURK V Hamburku vyšly do ulic tisíce protestujících. Krátce před osmou hodinou večerní došlo k rozsáhlým incidentům při protestech, které organizátoři nazývají „Vítejte v pekle“. Demonstranti házeli lahve, policie odpověděla vodními děly a zatýkáním. Policie další pochod, plánovaný na čtvrteční večer, raději zrušila.

Hamburská policie po osmé hodině večerní ohlásila několik vyrabovaných či poškozených obchodů. Podle policie jsou posily už na cestě. Nejtvrdší střety proběhly v hamburských čtvrtích St. Pauli a Altona. Hamburská policie hlásí, že na policisty je útočeno po celém městě.

Už během noci na čtvrtek někdo zapálil v Hamburku deset vozů Porsche, hlavní protesty se očekávají v pátek a o víkendu.

Kromě aut hořely v ulicích i další předměty.
Incidenty se neobešly bez zraněných.

Ve čtvrtek po druhé hodině odpoledne se v Hamburku spustily masové protesty, kterých se zúčastnily tisíce demonstrantů. Hamburská policie má nyní náročný úkol - chránit významných 35 delegací a 6500 účastníků summitu. „Proti zločincům rozhodně budeme postupovat a reagovat na ně,“ řekl mluvčí policie Timo Zill.

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16:00 SELČ a k pochodu městem se zhruba 12.000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později. Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Do akce se zapojilo mnoho desítek policistů, kteří se v některých případech dostali do velmi tvrdých potyček s demonstranty. Na místě v tu chvíli bouchaly petardy a vznášel se nad ním dým. Část protestujících se snažila přelézt zeď vedoucí podél ulice, aby unikla před vodními děly.

Na televizních záběrech byli nedlouho poté vidět policisté, jak zatýkají některé protestující, a zdravotníci, kteří pomáhali zraněným. Kolik je zatčených a zraněných, zatím policie neuvedla. Na twitteru ale napsala, že její příslušníky demonstranti napadli.

Policie očekává, že sobotní pochod “G20 not welcome”, neboli „G20 není vítána“, přiláká až 100 tisíc členů antifašistických, feministických a klimatických aktivistů. Samostatný pochod „Hamburg Show Attitude“ (“Hamburk ukáže svůj postoj“) pořádají soubory neziskových organizací.

Policisté již zabavili nože, baseballové pálky a nádoby, které měly být naplněné hořlavou kapalinou. Policie se má připravit na masivní útoky.

V německém deníku Der Spiegel se objevila informace, že ministerstvo obrany poradilo vojákům, aby po dobu trvání summitu G20 neměli na veřejnosti vojenské uniformy. Vyhnou se tak prý spontánním útokům členů protestů. „Vyzýváme svět, aby učinil Hamburk ústředním bodem odporu proti starým a novým kapitalistickým orgánům,“ řekl jeden z protestujících.

Trump přistál v Hamburku

Krátce před čtvrtou hodinou přistál Donald Trump se svou ženou Melanií v Hamburku. Vpodvečer ho čeká jednání s Angelou Merkelovou. V severoněmeckém městě už jsou také lídři Číny, Kanady nebo Argentiny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz