10. listopadu 2016 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepokoje ve velkých amerických městech. Lidem se nelíbí vítězství Trumpa

Trumpův štáb podle agentury Reuters zatím na žádost o vyjádření k demonstracím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpův štáb podle agentury Reuters zatím na žádost o vyjádření k demonstracím... | foto: Reuters

NEW YORK Tisíce lidí protestovaly ve středu ve Spojených státech proti vítězství republikána Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách. Velká demonstrace se konala v New Yorku a také v kalifornském Oaklandu, kde protestující blokovali dopravu a pálili odpad. Trumpův štáb podle agentury Reuters zatím na žádost o vyjádření nereagoval.

Ve středu večer se tisícovka demonstrantů shromáždila na newyorském Manhattanu a skandovala: „Trump není náš prezident.“ V Chicagu se zhruba 1800 lidí pokoušelo dostat k Trumpovu hotelu v centru města za volání hesel „Ne Trumpovi! Ne KKK (Ku-Klux-Klan)! Ne rasistickým USA“. Chicagská policie ale demonstrantům uzavřela přístupovou cestu k budově.

„Jsem opravdu vyděšená tím, co se v této zemi děje,“ řekla 22letá Adriana Rizzoová agentuře Reuters, zatímco držela v ruce ceduli s nápisem: „Užívejte si svých práv, dokud můžete.“ „Jsem mimořádně znepokojena nárůstem bílého nacionalismu,“ dodala s poukazem na protiimigrantskou rétoriku budoucího prezidenta v předvolební kampani.

„Trump není náš prezident
Demonstranti vysklili výlohy a okna a založili oheň v jedné z kanceláří.

Protesty a násilnosti jsou hlášeny také ze západu USA. V kalifornském Oaklandu se na demonstraci sešlo asi 6000 lidí, kteří blokovali dopravu. Protestující házeli různé předměty na policisty, pálili uprostřed křižovatky odpadky a rozbíjeli výlohy obchodů. Další demonstrace se konaly ve Filadelfii, Bostonu, Portlandu, Austinu i jiných městech. V San Francisku už dříve protestovali studenti středních a vysokých škol.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz