Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce lidí v době zákazu shromažďování přišly do centra Bratislavy protestovat proti vládě a opatřením

Protesty v Bratislavě na Den za svobodu a demokracii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Bratislavě na Den za svobodu a demokracii. | foto: Radovan StoklasaReuters

Bratislava Odhadem tisíce lidí přišly v úterý do centra Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Igora Matoviče a proti karanténním omezením, která úřady zavedly v zájmu zpomalení šíření koronaviru.

Podobné menší akce se navzdory platnému zákazu shromažďování více než šesti osob konaly i v několika dalších slovenských městech. Šlo o největší protivládní demonstrace od březnového nástupu Matovičovy vlády do úřadu. Ministerský předseda v reakci uvedl, že část lidí si myslí, že svoboda je absolutní.

Lidé nespokojení s vládou a s omezeními vyvolanými koronavirem využili k protestům státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, kterým si Slovensko stejně jako Česko připomíná takzvanou sametovou revoluci z roku 1989. Ta vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu.

Hlavní část bratislavského protestu se konala u prezidentského paláce. Dav zaplnil nejen samotné náměstí u sídla hlavy státu Zuzany Čaputové, ale i přilehlou vozovku a další veřejné prostranství.

Demonstrace na Slovensku proti opatřením.
Demonstrace na Slovensku proti vládě a covidovým opatřením.

Lidé skandováním hesla „Odstoupit“ požadovali demisi předsedy vlády. Mnozí drželi plakáty s nápisem „Stop Matovič“, další měli koláže přirovnávající premiéra k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Řada lidí neměla roušku, která je na Slovensku povinná i venku. K davu mimo jiné promluvil poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek a v závěru demonstrace i šéf LSNS Marian Kotleba. 

Lidé skandováním hesla „Odstoupit“ požadovali demisi předsedy vlády. Mnozí drželi plakáty s nápisem „Stop Matovič“, další měli koláže přirovnávající premiéra k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Řada lidí neměla roušku, která je na Slovensku povinná i venku. K davu mimo jiné promluvil poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek a v závěru demonstrace i šéf LSNS Marian Kotleba.

Protivládní protest předem podpořila část opozice, jejíž představitelé zvažují uspořádat petici za vypsání referenda o předčasných volbách. Vlastní akci u budovy sněmovny zorganizoval expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.

Dříve během dne proti Matovičovi a karanténním omezením u úřadu vlády demonstrovaly stovky fotbalových fanoušků. Na rozdíl od podobné akce v říjnu, po které policie obvinila z útoku na policisty i jednoho Čecha, ale tentokrát nedošlo k výraznějším střetům. Policisté dnes umístili u úřadu vlády zátarasy.

Podle Matoviče si část lidí myslí, že svoboda je absolutní a že jde o zásah do jejich práv, když se stát v době pandemie snaží chránit zdraví a životy starých a nemocných. Matovič také ocenil výročí sametové revoluce.

„Nemějme obavu o Listopad. Dnešek není jeho pohřbem, je jen budíčkem. Budíčkem, abychom si o to více uvědomili, že jeho hodnoty musíme neustále chránit a dětem vysvětlovat,“ napsal na sociální síti Matovič.

Kromě protivládních demonstrací se na Slovensku konaly také vzpomínkové akce na sametovou revoluci. Například občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která po předloňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zorganizovala mohutné protesty proti tehdejší Ficově vládě, na vícero místech po celé zemi položila květy ve tvaru čísla 89. Připomenula si tím studentskou demonstraci ze 17. listopadu 1989 v Praze, kterou bezpečnostní složky komunistického Československu brutálně potlačily.

Slovensko v zájmu zpomalení šíření koronaviru například až na výjimky zakázalo konání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky, řada provozů v oblasti služeb musela přerušit nebo omezit svou činnost. Od začátku tohoto týdne naopak mohou v omezeném režimu otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...