‚Jen ať hoří.‘ Majitelé zapálené restaurace v Minneapolis demonstrantům odpustili |
Smrt černocha George Floyda po násilném policejním zásahu, která vlnu protestů odstartovala, označil ve středu Johnson za něco „otřesného a neomluvitelného“. Floyd byl v americkém Minneapolisu prohlášen za mrtvého těsné poté, co mu skoro devět minut při zatýkání klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin.
V Houstonu přišlo na manifestaci kvůli Floydově smrti 60 tisíc lidí. Trump u Washingtonu zmobilizoval armádu![]() |
„Všichni jsme to na našich obrazovkách viděli a já naprosto chápu právo lidí protestovat vůči tomu, co se tam stalo,“ řekl britský premiér při poslaneckých interpelacích. Protesty by nicméně podle něj měly probíhat „zákonným a rozumným“ způsobem a v souladu s platnými zásadami boje proti koronaviru. Zpravodajský web BBC podotkl, že v Anglii jsou stále jakékoli větší akce zakázané, nehledě na pravidlo o dvoumetrových rozestupech mezi lidmi z různých domácností.
Thousands gathered at Hyde Park in London for #BlackLivesMattter protest. The world is watching. #blmldn #silenceismurder pic.twitter.com/Sce7qvaZ7T
— Melania Hidalgo (@melania_hidalgo) June 3, 2020
Smrt Floyda? Vládci USA odhalili svou pravou tvář, kritizoval íránský duchovní lídr![]() |
Podle britských médií se organizátoři středeční manifestace snažili tento princip uplatňovat, po jisté době ale začalo být jeho dodržování prakticky nemožné. Agentura Reuters psala o účasti v řádu desítek tisíců. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, která navazovala na podobnou akci z neděle, začala krátce po poledni v Hyde Parku, odkud se účastníci vydali směrem k britskému parlamentu a vládní čtvrti Whitehall.
Potyčka u bran Downing Street se strhla přesně ve chvíli, kdy premiér Johnson uvnitř svého pracoviště vystupoval na tiskové konferenci. Co strkanici spustilo, není zcela jasné, přítomní novináři ale zmiňovali házení předmětů na strážce zákona a zákrok policie proti jednomu z demonstrantů. Do několika minut se ale situace uklidnila a lidé se poté začali pozvolna rozcházet.
Prokurátor přitvrdil. Policistovi, který zabil Floyda, hrozí 40 let. Před soud půjdou i jeho kolegové |
Při manifestaci byly k vidění slogany jako: „Spojené království není bez viny, méně rasistický je pořád rasistický“ nebo „Rasismus je globální problém“. Demonstranti skandovali jméno 46letého černocha, jehož smrt aktuální sérii protestů zažehla, dále pak heslo „na černošských životech záleží“ používané v USA již několik let. Po vzoru amerických manifestací bylo i v Londýně slyšet slova „žádná spravedlnost, žádný mír“, protest ale byl „takřka úplně pokojný“, napsal Reuters.
Televize Sky News informovala, že mezi účastníky byl i herec John Boyega známý z nových filmů série Hvězdné války. Na twitteru zase vyjádřil sounáležitost s demonstranty londýnský starosta Sadiq Khan. „Brutální zabití George Floyda oprávněně podnítilo hněv nejen v Americe, ale po celém světě. (...) Cítím jej také,“ řekl.
The brutal killing of George Floyd has rightly ignited fury around the world.
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) June 3, 2020
I stand in solidarity with black people experiencing systematic racism, and commit to use my voice to amplify theirs.#BlackLivesMatter pic.twitter.com/9SidwjQCkS
Ministr obrany USA nepodporuje zákrok armády proti protestům. Zákon o vzpouře slouží jen pro nejurgentnější situace![]() |
Protesty reagující na Floydovu smrt se nejdříve rozšířily z Minneapolisu do desítek dalších amerických měst, o víkendu se pak staly mezinárodním fenoménem. Manifestace odsuzující rasismus a násilí páchané policií na černoších se už kromě Londýna konaly i ve Francii, Nizozemsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu.
V nizozemském Rotterdamu musela zasahovat policie proti malé skupině demonstrantů. Ti rozbíjeli výlohy a okna na protest proti kroku úřadů, které manifestaci rozpustily kvůli porušení protikoronavirových restrikcí.