8. října 2017 13:24, aktualizováno  15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za jednotu Španělska vyšly stovky tisíc lidí do ulic Barcelony

Katalánská organizace pro občanskou společnost uspořádala demonstraci za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská organizace pro občanskou společnost uspořádala demonstraci za... | foto: Reuters

BARCELONA Tisíce lidí vyšly do ulic katalánské metropole Barcelony, aby demonstrovaly za jednotu Španělska a daly najevo nesouhlas s nezávislostí Katalánska.Chtějí tak dát najevo svůj nesouhlas s kampaní současné vlády Katalánska za odtržení této autonomní oblasti od zbytku země. Demonstrace se podle organizátorů zúčastnilo 930 tisíc lidí,podle policie 350 tisíc.

Akce se koná týden po španělskými úřady neuznaném referendu, v němž se 90 procent zúčastněných katalánských voličů vyslovilo pro nezávislost regionu. Účast dosáhla ale jen 43 procent.

Chtějí tak dát najevo svůj nesouhlas s kampaní současné vlády Katalánska za odtržení této autonomní oblasti od zbytku země. Akce se koná týden po španělskými úřady neuznaném referendu, v němž se 90 procent zúčastněných katalánských voličů vyslovilo pro nezávislost regionu. Účast dosáhla ale jen 43 procent.

Nad hlavami manifestujících, kteří se shromáždili na jednom z náměstí v centru města, vlají španělské i katalánské vlajky. „Nenechte se oklamat, Katalánsko je Španělsko,“ ozývá se z davu skandování, ale i další podobná hesla, včetně výzev zavřít předsedu regionální vlády a vůdce separatistů Carlese Puigdemonta do vězení.

Lidé demonstrující za jednotu Španělska v Barceloně.
Lidé demonstrující za jednotu Španělska. v Barceloně.

Organizátoři chtěli zmobilizovat „tichou většinu“ lidí v Katalánsku proti odtržení. „Lidé, kteří přišli demonstrovat, se cítí spíše Španěly než Katalánci,“ uvedl čtyřicetiletý inženýr Raúl Briones v dresu španělské fotbalové reprezentace. „Jsme rádi, jak se věci dosud mají, a chceme, aby to pokračovalo,“ dodal.

Demonstraci do správního centra Katalánska svolala Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem „Dost! Vraťme se ke zdravému rozumu“. Akce, která bude pokračovat pochodem hlavními ulicemi centra Barcelony, vyvrcholí shromážděním, na němž mají promluvit mimo jiné spisovatel Mario Vargas Llosa a bývalý předseda Evropského parlamentu Katalánec Josep Borrell.

V sobotu se už v Madridu konala velká demonstrace za zachování jednoty Španělska. Souběžně s tím účastníci manifestace v Barceloně volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích. V podobném duchu se nesly akce v pěti desítkách měst po celé zemi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz