3. února 2019 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce Mexičanek protestovaly proti únosům v metru. Vyzývaly prezidenta, aby proti vlně násilí zasáhnul

V posledních týdnech přinesla mexická média zprávy o řadě pokusů o únosy,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V posledních týdnech přinesla mexická média zprávy o řadě pokusů o únosy,... | foto: Reuters

Mexiko Nejméně pět tisíc mexických žen demonstrovalo v sobotu proti sérií pokusů o únosy, jejichž dějištěm se v poslendí době stalo metro v hlavním městě Mexiku. Demonstrantky vyzvaly prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, aby zasáhl proti této nové vlně násilí na ženách v tradičně machistické mexické společnosti. Informovala o tom agentura AFP.

V posledních týdnech přinesla mexická média zprávy o řadě pokusů o únosy, jejímiž oběťmi se staly ženy ve stanicích metra či jejich blízkém okolí. Po sociálních sítích kolují videa zachycující jeden z těchto zločinů.

Podle kritiků nečiní policie dost proto, aby únosům zabránila. Tisíce žen ve snaze upozornit na problém prošly centrem Mexika a během pochodu opakovaně držely minutu ticha za oběti zločinů.

Tisíce žen ve snaze upozornit na problém prošly centrem Mexika a během pochodu...
Podle kritiků nečiní policie dost proto, aby únosům zabránila.
V posledních týdnech přinesla mexická média zprávy o řadě pokusů o únosy,...

„Metro v Mexiku pro nás bylo útočištěm, byla to jediná součást veřejné dopravy, kde jsme se cítily bezpečně, teď už nám ani to nezbylo, protože se tam všechno tohle děje. Vrhnou se na vás, obtěžují vás a unesou vás,“ řekla AFP jednadvacetielá Sarah Artegaová žijící v jedné z nejzasaženějších čtvrtí metropole Iztapalapa.

Násilí páchaného na ženách v posledních letech v Mexiku přibývá. Podle OSN je v této 120milionové zemi zavražděno průměrně devět žen denně. Nějkou formu násilí pocítilo podle statistik šest žen z deseti. Častým dějištěm násilností je právě veřejná doprava.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!