5. března 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce těl v masových hrobech Islámského státu. Zabíjeli i své sexuální otrokyně

Masový hrob u Rakky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masový hrob u Rakky | foto: FADEL SENNA

RAKKA/PRAHA Bezhlavá těla sexuálních otrokyní nalezli minulý týden vojáci Syrských demokratických sil v masovém hrobě na východě Sýrie. Nejde však o první masový hrob na území, které dříve kontroloval Islámský stát. U města Rakka minulý měsíc objevili experti hrob s několika tisíci těly.

Končící vláda Islámského státu v Sýrii začíná postupně odhalovat brutalitu, se kterou džihádisté panovali nad kontrolovanými teritorii. Za poslední dva týdny se objevily zprávy hned od dvou masových hrobech, které za sebou islámští radikálové při ústupu zanechali.

Podle britských médií se informace o prvním z masových hrobů objevily na konci února. Nedaleko města Rakka, bývalé bašty Islámského státu na severu Sýrie, byly objeveny přibližně 60 centimetrů hluboké hroby. V zemědělské oblasti pak experti nalezli až tři a půl tisíce těl. Podle dostupných informací by mohlo jít o největší masový hrob doposud nalezený v regionu.

„Toto jsou jednotlivé hroby, ale za námi u stromů je masový hrob, kde leží lidé, jež zabil Islámský stát,“ uvedl pro média forenzní analytik Asad Mohammad. „Leží tam odhadem přibližně 2500-3000 těl. Dalších devět set těl je zde ve zvláštních hrobech.“

V hrobě by podle odborníků mohla být nalezena těla i některých amerických zajatců, jako například novináře Jamese Foleyho. „Slyšeli jsme od místních, že viděli několik shromáždění s lidmi v oranžových kombinézách,“ sdělil jeden z odborníků. Právě v takových kombinézách bývali viděni na videích zajatci předtím, než je džihádisté popravili.

Práce na ohledávání hrobů v Rakce začaly v lednu loňského roku. Zatím bylo nalezeno přibližně 3800 hrobů, ze kterých se expertům podařilo identifikovat 560 těl. Ta byla předána rodinám, aby mohli své blízké důstojně pohřbít.

Bezhlavá těla

Rakka však není jediným místem, kde islámští radikálové masově vraždili. Jak postupuje bojová fronta na východě, objevují se stále nová svědectví o životě pod vládou IS. 

V posledních dnech tak podle americké televize ABC vojáci Syrských demokratických sil podporovaných Spojenými státy objevili masový hrob na východě Sýrie v oblasti Baghuz. V něm nalezli desítky převážně ženských těl. Některým z nich džihádisté uřízli hlavy.

Podle prvního ohledání by se mělo jednat o zotročené ženy z jazídské komunity. Tisíce členů této irácké minority byly v minulosti uneseny džihádisty do Sýrie a nuceny k „sexuálnímu otroctví“.

Sara Kayyaliová z organizace Human Rights Watch tvrdí, že objevení těchto masových hrobů umožní „najít odpovědi o osudech lidí, kteří byli popraveni bojovníky Islámského státu, zemřeli při náletech, nebo jednoduše zmizeli.“

mhMartin Hampejs