17. prosince 2017 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisícovky stoupenců Michaila Saakašviliho demonstrují v Kyjevě. Požadují odvolání Porošenka

V současnosti vytváří podporovatelé Saakašviliho v Kyjevě barikády a snaží se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V současnosti vytváří podporovatelé Saakašviliho v Kyjevě barikády a snaží se... | foto: Reuters

KYJEV Několik tisíc stoupenců odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho se v neděli sešlo na protivládní demonstraci v centru Kyjeva. Jejich hlavním požadavkem je odvolání prezidenta Petra Porošenka, kterého Saakašvili viní z korupce.

Podle listu Ukrajinska pravda přišlo na centrální náměstí Nezávislosti až 10 tisíc přívrženců bývalého gruzínského prezidenta. Jiná média odhadují účast zhruba na 6000 opozičníků, zatímco policie tvrdí, že přišlo kolem 2000 lidí.

Porošenko nejprve Saakašviliho na Ukrajinu pozval, Saakašvili se mu ale kvůli rostoucí kritice postupně znelíbil.

Policie mimo jiné potvrdila nasazení asi tisícovky policistů a příslušníků Národní gardy. Na svém facebookovém účtu přitom uvedla, že jejich úkolem je akci stoupenců vůdce strany Hnutí nových sil Saakašviliho ochránit.

Velklý konflikt Saakašviliho s ukrajinskými úřady uvázl na mrtvém bodě. Saakašvili se v září vrátil na Ukrajinu, přestože byl předtím zbaven ukrajinského občanství. Byl zadržen, ale následně zase propuštěn. Čelí obvinění, že se spolčil se zločineckou skupinou a napomáhal ke státnímu převratu na Ukrajině. To devětačtyřicetiletý gruzínský exprezident označuje za vykonstruované nařčení s cílem podkopat jeho kampaň za sesazení Porošenka. Minulý týden kyjevský soud zamítl žádost prokuratury uvalit na politika vazbu.

Vyčítal prezidentovi tolerování korupce

Na Ukrajině se tento odvolaný oděský gubernátor politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval Porošenko. Nejprve vřelé vztahy obou politiků postupně ochladly, jak Saakašvili stále důrazněji prezidentovi vyčítal nejen tolerování korupce, ale i váhavé prosazování reforem.

Generální prokurátor Jurij Lucenko v pátek řekl, že Saakašvili bude velice pravděpodobně vydán k trestnímu stíhání v Gruzii. Tam čelí čtyřem obviněním, včetně zneužití úřadu. Pokud se ale bude protahovat rozhodnutí soudu o tom, zda bude Saakašvilimu uděleno právo k pobytu na Ukrajině, bude podle Lucenka souzen na Ukrajině.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz