Červencová a srpnová expedice, historicky devátá a desátá od prvního ponoru k vraku roku 1986, čítala oceánografy, vědce a historiky. Ti pořídili více než dva miliony fotografií. A zachytili neúprosný rozpad slavného vraku. Bakterie požírají denně až sto kilogramů kovu, lodi podle odhadů zbývá pouhých třicet let, než se úplně rozpadne.
Tým pod záštitou společnosti RMS Titanic, která má práva na záchranu vraku, odhalila, že odpadla část dříve neporušeného zábradlí kolem přídě horní paluby lodi. Čtyři a půl metrů dlouhá ikona lodi, u niž ve filmu Jamese Camerona Leonardo DiCaprio zamilovaně objímal Kate Winslet, nyní leží na mořském dně hned pod vrakem.
„Příď Titaniku je prostě ikonická – všechny odkazy v popkultuře – přesně to se vám vybaví, když pomyslíte na ztroskotání lodi. Ale ona takhle už nevypadá,“ řekla Tomasina Rayová, ředitelka sbírek společnosti. „Je to jen další připomínka chátrání, ke kterému dochází každý den. Lidé se neustále ptají, jak dlouho tam Titanic ještě bude, my zkrátka nevíme, ale monitorujeme to,“ dodala Rayová.
Tým hledal i vzácné artefakty plavidla, které ztroskotalo před 112 lety, a nevyšel naprázdno. Poslední den expedice našel 60centimetrovou bronzovou sochu Diany z Versailles, římské bohyně přírody a lovu. Podle společnosti byla socha, kdysi stojící na vrcholu krbového obkladu jako ústřední prvek salonu první třídy, odtržena a skryta v poli trosek.
Vzácné dílo vyfotila naposledy expedice v roce 1986, ale její umístění zůstalo až do teď neznámé kvůli tradici utajování vraku Titaniku, uvedla společnost.
Potopení britského parníku Titanic při jeho první plavbě je nejznámější lodní katastrofou. Plavidlo postavené v Belfastu ztroskotalo po srážce s ledovcem v severním Atlantiku a o život tehdy přišlo na 1 500 lidí. Vrak je potopen v hloubce kolem 3 800 metrů jihovýchodně od kanadské provincie Newfoundland.