24. února 2018 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tlak zabírá. Po floridském masakru firmy přerušují spolupráci se zbraňovými lobbisty

Útočná puška AR-15 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočná puška AR-15 | foto: Wikimedia

WASHINGTON Více než půltucet amerických firem přerušil vztahy s Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Stalo se tak poté, co vyloučený student Nikolas Cruz minulý týden zabil v areálu střední školy ve městě Parkland na Floridě 17 lidí. Spotřebitelé vyvíjejí tlak na firmy, aby bojkotovaly obchody spojené s mocnou lobbistickou organizací NRA.

Mezi společnostmi, které přerušily styky s NRA, jsou mimo jiné známé autopůjčovny Hertz a Enterprise, jež nabízely pro členy NRA slevy, informoval zpravodajský server BBC News.

Od NRA se v pátek distancovaly také pojišťovací společnost MetLife Insurance, půjčovna automobilů Avis Budget, výrobce zabezpečení Simplisafe, stěhovacíslužby Allied Van Lines a North American Van Lines či výrobce bezpečnostního softwaru Symantec Corp.

Národní asociace držitelů zbraní, která má pět milionů členů, odmítla důsledky bojkotu komentovat. Na twitteru se NRA obhajovala s tím, že by se lidé měli soustředit spíš na pochybení bezpečnostních složek.

23.února 2018 v 21:20, příspěvek archivován: 24.února 2018 v 10:11

We have notified the NRA that we are ending the NRA’s rental car discount program with Hertz.

„Místo abyste svalovali vinu na organizaci, která brání právo každého občana držet a nosit zbraně, by se lidé měli zaměřit na množství chyb FBI a místních bezpečnostních organizací,“ konstatovala Národní asociace držitelů zbraní.

Aktivisté vyvíjejí tlak i na další společnosti, které poskytují NRA různé výhody či služby. Jedná se například o doručovací společnost FedEx a technologické giganty jako Amazon.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.