Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tlaková níže Nadia brala v Evropě životy, oběti má od Skotska po Polsko

Svět

  10:55aktualizováno  16:19
Velké komplikace nejenom v dopravě a energetice, materiální škody i ztráty na životech způsobilo počasí ve velké části Evropy. Oběti má ve Skotsku, Dánsku, Německu, Polsku i Česku. Silný vítr ničil domy a auta a někde způsobil záplavy.

Ve Skotsku, kde rychlost větru dosáhla i 160 kilometrů za hodinu, přišel o život chlapec a šedesátiletá žena, když na ně v sobotu spadly stromy.

V Dánsku zemřela osmasedmdesátiletá žena poté, co v silném větru upadla. V zemi bouře způsobila místní záplavy a dopravní uzavírky, včetně silničního a železničního spojení mezi Kodaní a švédským Malmö.

Právě na jihu Švédska jsou kvůli počasí tisíce domácností bez elektřiny. Poškozené domy, lodě i auta hlásí Norsko.

V braniborském Beelitzu se v sobotu pozdě večer na chodce převrátil volební billboard, který ho těžce zranil. Muž  zraněním později podlehl. Podle serveru B.Z., který o případu informoval jako první, se poutač převrátil vlivem silného větru.

Vážné zranění si vyžádal pád stromu na muže v parku v Brémách a také nehoda, při níž šestnáctiletý mladík na motorce narazil do vyvráceného stromu v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

I na severu Německa dala tlaková níže Nadia lidem hodně zabrat. Jen v Hamburku, kde se objevily i místní záplavy, vyjeli hasiči ke zhruba 300 zásahům. Zvýšená hladina Labe vedla zřejmě i k tomu, že se pod jedním z mostů ve zdejším přístavu zasekla nákladní loď. 

Stovky výjezdů hlásí i hasiči ve Šlesvicku-Holštýnsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Brémách.

Na severu a severovýchodě Německa byla dnes kvůli větru na řadě míst přerušena železniční doprava. Důvodem jsou na mnoha místech spadané stromy, které porušily vedení.

Mrtvý a statisíce lidí bez proudu v Polsku

Orkán Nadia prošel i Polskem. Sedmadvacetiletý muž kvůli silnému větru přišel o život, když na jeho auto spadl strom.  Další člověk utrpěl zranění. Nehoda se podle listu Gazeta Wyborcza stala v Pomořském vojvodství. 

Hasiči museli po celé zemi zasahovat v tisícovkách případů. Vichr připravil kolem 680 tisíc domácností o elektřinu.

Nejzasaženější je polské pobřeží Baltského moře, kde vítr dosahoval rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Výstraha před větrem platí třeba v Gdaňsku, kde jsou uzavřeny městské hřbitovy i některé parky, v Gdyni zase úřady varují před možnými záplavami.

Oběť má nepříznivé počasí i v Česku, když na Kladensku vichr svalil na dva muže zeď rozestavěného objektu a jednoho z cizinců usmrtila.

Autor: