5. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonci si možná už brzy nezapálí. Kvůli olympijským hrám

Tokio, hlavní město Japonska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tokio, hlavní město Japonska. | foto: Shutterstock

TOKIO/PRAHA  Už za tři roky bude japonská metropole hostit největší sportovní svátek, letní olympijské hry. Druhé po více než půl století – pořadatelskou premiéru si Tokio odbylo už v roce 1964. Ultramoderní asijské město se nicméně v očích Mezinárodního olympijského výboru potýká s jedním zásadním nedostatkem: až přílišnou vlídností ke kuřákům.

Navzdory globálním snahám o omezení kouření na veřejných místech je Japonsko zemí ke kuřákům výrazně smířlivější než většina hospodářsky vyspělých zemí. Kouří se tak na ulicích, v restauracích, vesměs ve všech barech a podnicích. V některých japonských městech a jejich částech sice zákaz kouření upravují místní vyhlášky, úřady ale omezení zpravidla příliš přísně nevymáhají.

I když počet japonských kuřáků dlouhodobě klesá hlavně kvůli osvětě a stoupajícím cenám cigaret – ještě před půlstoletím byly přitom mezi kuřáky více než tři čtvrtiny mužů –, nadále v zemi kouří na 30 procent mužů a osm procent žen. Mladší generace ale výrazně méně než jejich rodiče a prarodiče. Zapálit si legálně mohou Japonci ve 20 letech, stejně jako se napít alkoholu.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Dremo Personaldienstleistung GmbH
PODLAHÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz