„Omlouvám se za fakt, že informace, které jsme obdrželi od zpravodajské služby, byly špatné, protože, navzdory tomu, že (Saddám Husajn) použil chemické zbraně ve velké míře proti vlastním lidem, proti ostatním, program v takové podobě, v jaké jsme si mysleli, že existuje, doopravdy neexistoval,“ přiznává Tony Blair. Právě přítomností zbraní hromadného ničení americká a britská vláda dříve ospravedlňovaly invazi do Iráku.
Za Islámský stát může absurdní invaze USA do Iráku, shodují se experti |
„Také se omlouvám za některé chyby v plánování a samozřejmě za chyby v našem chápání toho, co se stane, když režim padne,“ uvedl v rozhovoru pro americkou stanici CNN.
„Je lepší, když tu Saddám není“
Jak Blair podotýká, invaze měla určitý vliv na vzestup Islámského státu. To ostatně tvrdí i experti. „Samozřejmě nelze říct, že nikdo z nás, kdo v roce 2003 odstranili Sadáma Husajna, nenese žádnou odpovědnost za situaci v roce 2015,“ říká. „Ale je důležité si uvědomit, že zaprvé Arabské jaro, které začalo v roce 2011, mělo také vliv na dnešní situaci v Iráku a že za druhé se Islámský stát začal rozmáhat ze své základny v Sýrii a ne v Iráku,“ dodává.
Za svržením Saddáma Husajna si ale i po 12 letech stojí. „Ztěží se můžu omluvit za odstranění Saddáma. Dokonce dnes, v roce 2015, si myslím, že je lepší, když tady není, než když tady je.“
Během osm let trvající války v Iráku přišlo o život více než čtyři tisíce amerických a 179 britských vojáků. Dle britské skupiny Iraq Body Count zemřelo více než sto tisíc iráckých civilistů. Dle dva roky staré studie, na níž se podíleli univerzitní badatelé v USA, Kanadě a iráckém Bagdádu ve spolupráci s iráckým ministerstvem zdravotnictví, však bylo civilních obětí téměř půl milionu.