Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Topolánek byl zdvořilý, Bém nudil

Svět

  14:02
Zahraniční tisk rozsáhle okomentoval výsledky víkendového kongresu ODS a rozchod prezidenta Václava Klause se stranou, kterou zakládal. Německý tisk očekává vznik euroskeptické "Klausovy" strany, svými postoji prý ČR škodí. Podle rakouských médií je kongres úspěchem proevropských sil a podle slovenského tisku svoji roli Topolánek zvládl, neměl by se však radovat, protože ho čekají mračné časy.

Prezident Václav Klaus (vlevo) a předseda strany Mirek Topolánek (vpravo) přicházejí do jednacího sálu na kongresu ODS foto: René Volfík, ČTK

Německé deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Die Welt a Frankfurter Rundschau nevylučují rozštěpení ODS a předpokládají vznik nové euroskeptické strany pod Klausovým patronátem. Frankfurter Rundschau naznačil, že Klaus svými postoji své zemi přivodí škody, které přetrvají jeho funkční období. Die Welt se domnívá, že Klausovi nejde o větší míru svobody v Evropě, ale o něj samotného.

Uvozovky dolníJindy docela arogantně vystupující předseda strany delegáty překvapil novým
vůdcovským stylem.Uvozovky horní


Půl stránky dnes věnuje víkendovému kongresu ODS i stále výraznějšímu
vymezování prezidenta Václava Klause vůči Evropské unii konzervativní deník FAZ. Mirek Topolánek, jenž svůj post obhájil, se na kongresu viditelně
snažil svým vnitrostranickým protivníkům vyjít maximálně vstříc. "Neboť jindy docela arogantně vystupující předseda strany delegáty překvapil novým vůdcovským stylem zaměřeným na vlídnost a zdvořilost. Poprvé byl dokonce ochoten k sebekritice," napsal deník. Konstatuje také, že poraženého protikandidáta Pavla Béma podpořilo mnohem více delegátů, než se obecně očekávalo.

Deník Die Welt se domnívá, že český prezident se vzdal titulu čestného předsedy ODS poté, co se ukázalo, že jeho kandidát na post předsedy Bém nemá šanci uspět. "Klaus po sobě zanechal rozhádanou stranu, která prodělává nejtěžší krizi od svého založení," píše liberálně-konzervativní deník.

Německý tisk však obšírněji píše o rozchodu prezidenta Klause s ODS a v té souvislosti poukazuje na rozpolcenost uvnitř strany v otázce dalšího směřování vývoje EU a v postoji k ratifikaci lisabonské smlouvy. Listy současně zaregistrovaly úvahy, podle ichž by Klaus podpořil za ložení nové euroskeptické strany, která by prý měla vzniknout do Vánoc. Frankfurter Rundschau to rozvedl o úvahu, že tři týdny před začátkem českého předsednictví Evropské radě se rozštěpení ODS "stalo představitelným scénářem", neboť hlavně ohledně kurzu evropské politiky uvnitř vládní strany panuje otevřený spor.

"Nejde zrovna o svobodu, ale o Václava Klause samotného"
Pracovníci českých ministerstev, která se už několik měsíců připravují na české předsednictví, si prý bokem stěžují, že Česko je v EU vnímáno jako "kverulant z Východu". "V Praze se říká, že politické škody, které prezident Václav Klaus způsobí své zemi, dalece přetrvají jeho funkční období", uzavřel Frankfurter  Rundschau.

Uvozovky dolníKdo chce utvářet, musí se ptát a zpochybňovat. Ale také musí vždy chtít, aby se něco zrodilo.Uvozovky horní

Komentátorka Weltu naproti tomu píše, že Klausovo zpochybňování evropských struktur i odmítavý postoj vůči protlačování lisabonské smlouvy proti demokraticky vyslovené vůli lidu v Irsku jsou "legitimní otázky, které musí umožnit svobodný duch Evropy, neboť právě na něm je založena". "Ale když člověk sleduje vyvádění pražského hradního pána, vnucuje se dojem, že nejde zrovna o svobodu, nýbrž o Václava Klause samotného, jenž raději neguje, než aby něco nechal vzniknout," píše Die Welt. Tak si ale podle listu nemůže počínat hlava státu, jenž musí přijmout výzvu, která na EU čeká v roce 2009 - totiž postavit se globální krizi. "Kdo chce utvářet, musí se ptát a zpochybňovat. Ale také musí vždy chtít, aby se něco zrodilo," uzavřel Die Welt.

Topolánek to zvládl, ale radovat by se neměl
Předseda ODS a český premiér Mirek Topolánek podle slovenského tisku to na víkendovém kongresu ODS zvládl, vedení své strany obhájil dvoutřetinovou většinou. Důvod ke zvláštní radosti to ale pro něj není, protože časy, které jej čekají, jsou spíše mračné.
"Mirka Topolánka neopouští šťastná hvězda," píše deník Sme. Ze zničující porážky v krajských a senátních volbách vyšel posílený, což o sobě nemůže říct každý stranický lídr. Děkovný telegram by za to měl poslat Václavu Klausovi, který do vnitřního boje v ODS přinesl argumenty takového kalibru, že výhra jeho koně Pavla Béma by existenčně ohrozila mnoho delegátů kongresu i členskou základnu. Topolánkova strategická vize v podobě "catch all party" by v této situaci prostě zvítězila na každém kongresu, kde rozhodují lidé, kteří se politikou živí. "Ani impozantní důvěra kongresu nemění nic na tom, že zůstává premiérem slabé, de facto menšinové vlády s kontroverzním mandátem (přeběhlíci)."

Finanční krize mu ale paradoxně dává určitou šanci na převzetí iniciativy. Také podle deníku Pravda to Topolánek zvládl. "Jenže budoucnost tohoto staronového krále občanské demokracie je velmi temná. Topolánek byl asi velmi upřímný, když po vítězství řekl, že necítí takovou radost jako při minulých vítězstvích. Vždyť co získal? Ekonomickou krizi a vládu s nejasnou podporou v parlamentu. Opozici, jež využije každou jeho slabost, předsednictví EU, které by  už všichni chtěli mít za sebou," píše list.

Uvozovky dolníBémovy projevy na kongresu byly tak neuvěřitelně nudné pravděpodobně proto, že chtěl, aby všichni zapomněli, že kandiduje.Uvozovky horní


"Bémovy projevy na kongresu byly tak neuvěřitelně nudné pravděpodobně proto, že chtěl, aby všichni zapomněli, že kandiduje. Po Topolánkově funkci by totiž mohl toužit jen velký masochista," uzavírá list.

Hospodárske noviny se vyjadřují i k postojům Václava Klause, který se zřekl postu čestného předsedy ODS. "Falešné mučednictví však muži jeho historie a nepopiratelných zásluh o český stát (ale i o slovenský, ať si o tom přeskakovači vater svrchovanosti vykládají, co chtějí) nesluší. Tím, že si Klaus sám přidělil roli trucujícího hradního poustevníka, se stává jen svéráznou karikaturou rytíře de La Mancha. Protože donkichotství nepolitické politiky a morálních apelů i činů Václava Havla, které Klaus tak rád zesměšňoval, je tisíckrát lepší než Klausova pýcha.

"Havel byl a zůstane vizionářem evropského formátu, ale profesor Klaus je na nejlepší cestě skončit jako zapomenutý hudral. Podobně, pokud ne ještě hůře, jako jeho smluvně-opoziční druh Miloš Zeman, poustevník z Vysočiny," uzavírají Hospodárske noviny.

Kongres ODS je úspěchem proevropských sil
Především z pohledu evropské politiky hodnotí dnes rakouská média víkendový kongres ODS a jeho výsledky. Docházejí vesměs k závěru, že znovuzvolení Mirka Topolánka do čela strany je úspěchem proevropských sil, i když jeho podpora lisabonské smlouvě je velmi relativní.

Právě tento, byť velmi umírněně proevropský postoj byl pro Topolánka největším problémem uvnitř strany, protože v ní je mnoho jednoznačných odpůrců ratifikace lisabonské smlouvy, píše Die Presse. Soudí, že nakonec je třeba vítězství Topolánka považovat za výhru proevropského proudu v ODS, přestože i sám Topolánek hodnotí smlouvu jako nutné zlo.

Der Standard hledá odpověď na otázku, proč Topolánek zůstal v čele strany přes těžkou porážku v krajských a senátních volbách. Podle listu si většinu ODS získal atraktivními sliby a koaliční partnery tím, že ponechal vládu beze změn. Kurier vyjadřuje naději, že Topolánkovo vítězství alespoň na čas ukončí vnitrostranické spory kolem evropské politiky a umožní Česku zvládnout nadcházející předsednictví v EU. Z projevu staronového předsedy si všímá především prohlášení, že politiku ODS bude nadále určovat antikomunismus a boj za "starý, dobrý kapitalismus".

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...