Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek dal svoji medaili Mašínům

Svět

  20:12
PRAHA - Mirek Topolánek se jako první z předních představitelů státu odvážil ocenit bratry Ctirada a Josefa Mašíny, kteří se komunistickému režimu postavili se zbraní v ruce. Premiér udělil čestnou medaili lidem, jejichž desítky let staré činy stále rozdělují českou společnost.

Český premiér Mirek Topolánek (vlevo) předal 28. února ve Washingtonu medaili Josefu Mašínovi. foto: Jaroslav RichterČTK

Medaili si v rezidenci velvyslance ve Washingtonu osobně převzal pouze Josef Mašín, jeho bratr Ctirad byl zaneprázdněn a omluvil se. Po návratu do Prahy hodlá premiér medaili předat i Milanu Paumerovi, třetímu z trojice mužů, kteří se v 50. letech probili na Západ. Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, nikoli státním vyznamenáním, a její udělení prý proto Topolánek s nikým nekonzultoval.

Na návštěvu Česka nepomýšlí
Josef Mašín, který žije ve Spojených státech, si podle svých slov udělení medaile velmi váží a považuje ho za odvážný krok. Ale ani toto ocenění ho zřejmě nepřiměje k návštěvě původní vlasti.

Čestnou plaketu předsedy vlády udělil ve středu Topolánek rovněž vězněnému kubánskému disidentu Oscaru Bissetovi odsouzenému k 25 letům vězení. Označil ho za osobu, která dokáže sjednotit vnitřní kubánskou opozici se zahraničním odbojem, a vyslovil naději, že se po pádu komunistického režimu stane jedním z předních představitelů svobodné Kuby. Jako vůbec prvnímu zahraničnímu nositeli udělil premiér čestnou medaili in memoriam nedávno zesnulému předsedovi zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tomu Lantosovi. Při zahájení činnosti takzvaného českého klubu v Kongresu USA ji ve středu od Topolánka převzala vdova Annette Lantosová. Český klub (Czech Caucus) tvoří členové obou komor Kongresu z obou hlavních politických stran. Jeho posláním má být především podpora českých zájmů při parlamentním rozhodování.


Topolánek při slavnostním aktu prohlásil, že doufá, že symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji a k usmíření. Čestná plaketa předsedy vlády je vůbec prvním uznáním kontroverzního činu bratří Mašínů, při němž začátkem 50. let přišlo o život šest lidí, od jednoho z nejvyšších představitelů státu. Už několikrát byli navrženi na různá státní ocenění, nikdy je ale nedostali.

"Mám problém s politickou situací v České republice, s existencí komunistické strany, která poslala mou matku a mé přátele na popraviště," řekl Josef Mašín v předvečer převzetí medaile. Pochybnosti o tom, že se česká společnost vyrovnala s komunistickou minulostí, označují Mašínové za důvod, proč ani 18 let od pádu komunismu své rodiště ještě nenavštívili.

Boj ještě neskončil
České republice Josef Mašín vyčítá, že stále v úřadech zůstávají soudci, kteří soudili za komunistického režimu. Kritizuje také kontinuitu zákonů z minulých dob a zachovávání takzvaných zbytkových trestů, které po politické rehabilitaci zůstávají v platnosti za provinění označená komunistickou justici za kriminální. "Vážím si vyznamenání i toho, že premiér dělá kroky ve správném směru. Doufám, že bude v této činnosti pokračovat," řekl Mašín.

Synové válečného hrdiny podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty, se po komunistickém převratu v únoru 1948 odmítali smířit s novou diktaturou. Spolu s Milanem Paumerem prováděli různé sabotáže, až se nakonec všichni tři probili do Západního Německa.

´Udělal bych to znovu´
Při jejich útěku ovšem zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Členové odbojové skupiny bratří Mašínů, jimž se nepodařilo uprchnout, byli odsouzeni k hrdelním trestům nebo k mnohaletému vězení.

Ke svému činu by se Josef Mašín neváhal rozhodnout znovu. "Protože tehdy bylo něco, za co stálo bojovat," řekl. Jeho rodina bojovala za vznik samostatného Československa i proti nacistům. "A my jsme chtěli pokračovat v boji proti komunismu. Tento boj ještě není skončený," zdůraznil.

Skutečnost, že komunisté mají stále silné zastoupení v českém parlamentu, je podle něho svědectvím, že lidé neznají historii. "České politice scházejí dobří vůdci," domnívá se Mašín. Za takového považuje Mirka Topolánka na rozdíl od prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla.

Názory na Topolánkův krok

Prezident Václav Klaus, který opakovaným návrhům na vyznamenání Mašínů nevyhověl, rozhodnutí předsedy vlády respektuje. "Jde o výsostné rozhodnutí pana premiéra a jako takové je pan prezident respektuje," uvedl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

První místopředseda ODS Pavel Bém s rozhodnutím premiéra a předsedy strany ocenit Mašíny souhlasí. "Myslím, že tím dochází k formálnímu uznání jejich činů," řekl pražský primátor Bém.

Podle senátora Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) je premiérovo rozhodnutí poselstvím, že by Mašínové měli dostat vyznamenání i od prezidenta republiky.

Tradičně zdrženliví byli lidovci, kteří také označovali premiérův záměr za jeho postoj. Obdobně se vyjádřili i Zelení.

Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že Topolánek jedná "v naprostém rozporu s historickou pravdou, když vrahy pasoval na hrdiny". "Stává se tak prvním českým politikem, který se veřejně přihlásil k zabíjením a vraždám," dodal v prohlášení zaslaném Filip, podle něhož byla protikomunistickou odbojová činnost Mašínů teroristickými činy. Podle senátora KSČM Vlastimila Balína se Topolánek "ukázal jako chlap sice snad s 'velkýma gulama', ale zřejmě bez mozku".

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER S ANGLIČTINOU (40-50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat