Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Topolánek dal svoji medaili Mašínům

PRAHA Mirek Topolánek se jako první z předních představitelů státu odvážil ocenit bratry Ctirada a Josefa Mašíny, kteří se komunistickému režimu postavili se zbraní v ruce. Premiér udělil čestnou medaili lidem, jejichž desítky let staré činy stále rozdělují českou společnost.

Medaili si v rezidenci velvyslance ve Washingtonu osobně převzal pouze Josef Mašín, jeho bratr Ctirad byl zaneprázdněn a omluvil se. Po návratu do Prahy hodlá premiér medaili předat i Milanu Paumerovi, třetímu z trojice mužů, kteří se v 50. letech probili na Západ. Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, nikoli státním vyznamenáním, a její udělení prý proto Topolánek s nikým nekonzultoval.

Na návštěvu Česka nepomýšlí
Josef Mašín, který žije ve Spojených státech, si podle svých slov udělení medaile velmi váží a považuje ho za odvážný krok. Ale ani toto ocenění ho zřejmě nepřiměje k návštěvě původní vlasti.

Čestnou plaketu předsedy vlády udělil ve středu Topolánek rovněž vězněnému kubánskému disidentu Oscaru Bissetovi odsouzenému k 25 letům vězení. Označil ho za osobu, která dokáže sjednotit vnitřní kubánskou opozici se zahraničním odbojem, a vyslovil naději, že se po pádu komunistického režimu stane jedním z předních představitelů svobodné Kuby. Jako vůbec prvnímu zahraničnímu nositeli udělil premiér čestnou medaili in memoriam nedávno zesnulému předsedovi zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tomu Lantosovi. Při zahájení činnosti takzvaného českého klubu v Kongresu USA ji ve středu od Topolánka převzala vdova Annette Lantosová. Český klub (Czech Caucus) tvoří členové obou komor Kongresu z obou hlavních politických stran. Jeho posláním má být především podpora českých zájmů při parlamentním rozhodování.


Topolánek při slavnostním aktu prohlásil, že doufá, že symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji a k usmíření. Čestná plaketa předsedy vlády je vůbec prvním uznáním kontroverzního činu bratří Mašínů, při němž začátkem 50. let přišlo o život šest lidí, od jednoho z nejvyšších představitelů státu. Už několikrát byli navrženi na různá státní ocenění, nikdy je ale nedostali.

"Mám problém s politickou situací v České republice, s existencí komunistické strany, která poslala mou matku a mé přátele na popraviště," řekl Josef Mašín v předvečer převzetí medaile. Pochybnosti o tom, že se česká společnost vyrovnala s komunistickou minulostí, označují Mašínové za důvod, proč ani 18 let od pádu komunismu své rodiště ještě nenavštívili.

Boj ještě neskončil
České republice Josef Mašín vyčítá, že stále v úřadech zůstávají soudci, kteří soudili za komunistického režimu. Kritizuje také kontinuitu zákonů z minulých dob a zachovávání takzvaných zbytkových trestů, které po politické rehabilitaci zůstávají v platnosti za provinění označená komunistickou justici za kriminální. "Vážím si vyznamenání i toho, že premiér dělá kroky ve správném směru. Doufám, že bude v této činnosti pokračovat," řekl Mašín.

Synové válečného hrdiny podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty, se po komunistickém převratu v únoru 1948 odmítali smířit s novou diktaturou. Spolu s Milanem Paumerem prováděli různé sabotáže, až se nakonec všichni tři probili do Západního Německa.

´Udělal bych to znovu´
Při jejich útěku ovšem zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Členové odbojové skupiny bratří Mašínů, jimž se nepodařilo uprchnout, byli odsouzeni k hrdelním trestům nebo k mnohaletému vězení.

Ke svému činu by se Josef Mašín neváhal rozhodnout znovu. "Protože tehdy bylo něco, za co stálo bojovat," řekl. Jeho rodina bojovala za vznik samostatného Československa i proti nacistům. "A my jsme chtěli pokračovat v boji proti komunismu. Tento boj ještě není skončený," zdůraznil.

Skutečnost, že komunisté mají stále silné zastoupení v českém parlamentu, je podle něho svědectvím, že lidé neznají historii. "České politice scházejí dobří vůdci," domnívá se Mašín. Za takového považuje Mirka Topolánka na rozdíl od prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla.

Názory na Topolánkův krok

Prezident Václav Klaus, který opakovaným návrhům na vyznamenání Mašínů nevyhověl, rozhodnutí předsedy vlády respektuje. "Jde o výsostné rozhodnutí pana premiéra a jako takové je pan prezident respektuje," uvedl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

První místopředseda ODS Pavel Bém s rozhodnutím premiéra a předsedy strany ocenit Mašíny souhlasí. "Myslím, že tím dochází k formálnímu uznání jejich činů," řekl pražský primátor Bém.

Podle senátora Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) je premiérovo rozhodnutí poselstvím, že by Mašínové měli dostat vyznamenání i od prezidenta republiky.

Tradičně zdrženliví byli lidovci, kteří také označovali premiérův záměr za jeho postoj. Obdobně se vyjádřili i Zelení.

Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že Topolánek jedná "v naprostém rozporu s historickou pravdou, když vrahy pasoval na hrdiny". "Stává se tak prvním českým politikem, který se veřejně přihlásil k zabíjením a vraždám," dodal v prohlášení zaslaném Filip, podle něhož byla protikomunistickou odbojová činnost Mašínů teroristickými činy. Podle senátora KSČM Vlastimila Balína se Topolánek "ukázal jako chlap sice snad s 'velkýma gulama', ale zřejmě bez mozku".

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...