Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek má plán, jak v Gaze zastavit palbu

Svět

  11:22
PRAHA - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že má určitý scénář pro řešení aktuálního blízkovýchodního konfliktu. Jeho cílem má být minimálně přerušení bojů. Topolánek po jednání vlády uvedl, že hovořil například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou či tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem a chystá se telefonovat americkému prezidentovi Georgi Bushovi.

Zleva mluvčí premiéra pro předsednictví ČR v Radě EU Jiří Potužník, premiér Mirek Topolánek a mluvčí vlády Jana Bartošová na tiskové konferenci po zasedání vlády 5. ledna v Praze. foto: Eva KořínkováČTK


Potužník zůstává
Mluvčí premiéra pro předsednictví v EU Jiří Potužník zůstane ve funkci, oznámil předseda vlády Mirek Topolánek. Potužník mu o víkendu nabídl rezignaci kvůli svému vyjádření k izraelskému pozemnímu útoku v pásmu Gazy. Potužník řekl, že se s premiérem dohodli na lepší koordinaci a schvalování mediálních výstupů. Topolánek jen uvedl, že Potužník "byl spasen". Potužníkovo vyjádření vyvolalo mezinárodní rozruch a zahraniční agentury psaly o nejednotnosti v EU. Například Británie dala najevo, že pozice
Londýna je rozdílná. Potužník totiž v první reakci izraelskou pozemní operaci označil za defenzivní. Černínský palác později jeho slova korigoval v oficiálním prohlášení českého předsednictví v EU. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že ani  nepopiratelné právo státu na svou obranu nedovoluje akce, kterými trpí hlavně civilní obyvatelstvo, a vyzval k nastolení příměří a umožnění přístupu humanitární pomoci k lidem v Gaze. Schwarzenberg také v neděli řekl, že Potužníkovo vyjádření byla chyba. Soudí ale, že Praha se nemusí za toto nedorozumění omlouvat.

Na Blízký východ odcestoval v neděli v čele delegace Evropské unie šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Stalo se tak poté, co izraelská armáda podnikla pozemní útok do pásma Gazy. Izrael zaútočil kvůli aktivitám palestinského radikálního hnutí Hamas.

České předsednictví v EU již vyzvalo k příměří, protože podle něj ani nepopiratelné právo státu na obranu nedovoluje akce, kterými především trpí civilní obyvatelstvo.

Schwarzenberg jako zástupce předsedajícího státu EU a další představitelé sedmadvacítky zkoumají v regionu možnosti řešení krize. Podle EU je nyní důležité zajištění humanitární pomoci civilistům.

V oblasti je také francouzský prezident Nicolas Sarkozy, s nímž se dnes Schwarzenberg setká v Ramalláhu. Společně pak budou jednat s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Topolánek v té souvislosti odmítl úvahy o možné "dvoukolejnosti" unijní zahraniční politiky. Nezná prý žádného evropského politika, který by si to přál. "Nemám z toho žádnou obavu," uvedl český premiér.

Podle něj francouzský prezident, který stál v čele unie ve druhé polovině loňského roku, svoji cestu plánoval dlouhodobě a Česká republika ráda využije jeho schopností a znalostí. "V tomto smyslu existuje jasná dohoda," dodal Topolánek.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...