Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jih a středozápad USA zasáhla tornáda a bouře. Státy hlásí osmnáct mrtvých

Svět

  0:14aktualizováno  20:53
Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

Přesný počet tornád podle meteorologa Billa Buntinga, zástupce federálního Střediska pro předpovědi bouří, zatím není možné určit. „Je to poměrně aktivní den, ale ne bezprecedentní,“ uvedl Bunting. Kromě tornád se bouře projevovaly krupobitím a ničivými poryvy větru.

Zprávy o prvním tornádu přišly krátce před sobotní půlnocí z Little Rocku, hlavního města Arkansasu. V cestě tornáda tam podle starosty Franka Scotta stálo asi 2 100 domovů a o život přišel nejméně jeden člověk, desítky dalších jsou zraněny. Rozsah materiálních škod v Little Rocku ani v jiném městě zatím není zřejmý. Ze záběrů z místa na sociálních sítích je však patrné, že některé budovy silný vítr zcela srovnal se zemí.

Americká média také hojně informují o zřícení střechy divadla při metalovém koncertu ve městě Belvidere v Illinois. V troskách zemřel jeden muž a dalších 28 lidí utrpělo zranění. Jedna z návštěvnic koncertu Gabrielle Lewellynová popsala místní televizi WTVO-TV, že do budovy vešla jen asi minutu před tím, než tornádo udeřilo. „Vítr zesílil z nuly snad na tisíc během několika sekund. Někteří se hned rozběhli ke zřícené střeše a zvedali ji, aby zpod ní vyprostili lidi,“ popsala Lewellynová, která vyvázla bez zranění.

V Oklahomě silný vítr živil téměř 100 nových lesních požárů. Hasiči se podle AP budou během soboty snažit jejich plochu omezit, riziko šíření požárů bude však podle očekávání zvýšené do konce týdne. V Kansasu, severně od Oklahomy, lesní požár přinutil k evakuaci část obyvatel města El Dorado.

Kromě bezprostředních škod na majetku a újmách na zdraví působí bouřlivé počasí na americkém jihu a středozápadě výpadky elektřiny a narušuje silniční i leteckou dopravu.

Jeden ze států, který během soboty hlásí oběti na životech, je Mississippi, které v pátek navštívil prezident Joe Biden s manželkou Jill, aby promluvil k místním v Rolling Fork, kde tornáda minulý týden zničila části města a ve státě zabila 21 lidí.

Autoři: , ,