9. července 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Totální diskreditace ruského sportu. ‚Za doping může Rodčenko a koktejly z USA‘

Podvodníci? Jedním z dopujících v Soči měl být bobista Alexander Zubkov... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodníci? Jedním z dopujících v Soči měl být bobista Alexander Zubkov... | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Ruský stát se brání nařčení z podpory dopingu. Za diskreditaci ruského sportu prý může podle posledních výsledků vyšetřování jediný člověk a americké preparáty. Nikoliv tedy ruská vláda a bezmezná touha prezidenta po vítězství.

Ruští sportovci se stali obětí amerických preparátů zvyšujících výkonnost, které jim dodával bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov. Jeho cílem navíc nebylo dosažení co nejlepších sportovních výkonů ruskými reprezentanty, ale vlastní obohacení. Taková je poslední verze ruských vyšetřovacích orgánů, které tento týden vystoupily s prohlášením, že mají nové, závažné informace týkající se dopingového skandálu.

Sám Rodčenkov nyní pobývá v USA a odtud vypouští do světa informace, které totálně diskreditují celý ruský sport. Podle něj se totiž doping stal součástí státního programu přípravy ruských vrcholových sportovců a on jen vykonával pokyny, které přicházely od samotné vlády Ruské federace.

Podle vyjádření oficiálního mluvčího Vyšetřovacího výboru Ruské federace Vladimira Markina ale kriminalisté dospěli k závěru, že hlavním viníkem všech potíží včetně zákazu účasti Ruska na nadcházející letní olympiádě je právě Rodčenkov.

Grigorij Rodčenkov.
Grafika k aktuální dopingové kauze kolem meldonia.

Tento týden bylo proti Rodčenkovi zahájeno trestní řízení ve věci zneužití pravomocí. Údajně z titulu své funkce nakupoval ve velkém americké medikamenty, o kterých věděl, že jsou zakázané mezinárodními antidopingovými organizacemi. Míchal z nich sám tzv. koktejly, které měly mít doslova zázračné účinky. Podle svědků tyto koktejly Rodčenkov prodával, přičemž svým klientům sliboval, že v případě odebírání vzorků mezinárodními antidopingovými organizacemi on jako vedoucí moskevské antidopingové laboratoře dokáže s výsledky testů manipulovat tak, aby doping nevyšel najevo.

Zaměnil a zničil 1500 vzorků

Své slovo prý dodržel. Má například „na svědomí“ úspěch ruských sportovců na zimní olympiádě v Soči. Aby se nepřišlo na to, že přijímali zakázané látky, vyměňoval vzorky skrz tajný otvor ve své laboratoři. Celkem měl zaměnit či zlikvidovat asi 1500 vzorků. To letos v květnu Rodčenkov přiznal – ovšem uvedl, že o všem věděli nejen na ministerstvu sportu, ale i v Kremlu. Tam nazvali Rodčenkovo vyjádření „pomluvou přeběhlíka“.

Nyní se Rusko snaží dokázat, že veškerou vinu nese tento geniální chemik a dlouholetý hlavní ruský antidopingový inspektor, nikoliv snaha politického vedení země o vítězství za každou cenu. „Kvůli likvidaci vzorků byla poškozena nejen image Ruské federace, ale dodnes se nepodařilo zjistit, kdo ze sportovců užíval zakázané preparáty,“ uvedl Markin a dodal, že tento týden byly zahájeny procedury, které umožní Rodčenkův výslech ruskými vyšetřovateli na území USA.

„Rodčenkov nebyl jen vykonavatelem, ale i autorem a organizátorem celé řady dopingových schémat,“ uvedl Markin. Právě toto prohlášení má zásadní důležitost – ruský stát z dopingové kauzy udělal selhání jednotlivce, kriminální případ, jehož hlavní aktér navíc utekl za oceán. Odmítá tedy tvrzení řady mezinárodních expertů, že doping je v Rusku součástí státem řízeného programu. Do této informační kampaně se zapojila i státem kontrolovaná média. Odhalení dopingu vzhledem k řadě pozitivních testů odmítnout nelze, a proto se ruská média spolu s vyšetřovacím výborem snaží dokázat, že za vším stál jediný člověk – Rodčenkov.

Novináři připomínají, že v roce 2012 byla za nezákonný prodej speciálních lékařských preparátů odsouzena Rodčenkova sestra Marina. Tehdy se ale nepodařilo zjistit, odkud látky pocházejí a od koho je získala. Nad tím, že její bratr vede moskevskou antidopingovou laboratoř, se ale kupodivu nikdo nepozastavil. Rodčenkov to nyní vysvětluje tak, že do „přípravy sportovců“ byla zapojena „nejvyšší místa“. Tlak prý zesílil před olympiádou v Soči.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.