Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

´Toto je prodejná vláda´

Svět

  15:16
BANGKOK - Nový thajský premiér Apchisit Vedžadžíva musel dnes odložit přednesení programového prohlášení vlády v parlamentu. Před sídlem zákonodárného sboru demonstrují tisíce stoupenců svrženého ministerského předsedy Tchaksina Šinavatry, kteří zablokovali přístup do budovy. Poté, co protesty neustaly ani během dne, se premiér rozhodl pronést projev až v úterý.

Demonstranti v Bangkoku zablokovali přístup do budovy vlády. foto: AFP

Demonstranti svým protestem, který zahájili v neděli, chtějí dosáhnout vypsání předčasných voleb. Vedžadžívův projev byl původně plánován na 03:30 SEČ, pak byl odložen na 08:00 SEČ a poté na 11:00 SEČ. Mnoho demonstrantů přenocovalo před budovou parlamentu, stovky dalších přijely dnes časně ráno autobusy. Protestující drží v rukou portréty svrženého premiéra Šinavatry a mávají transparenty s nápisy: "Apchisite, jdi pryč, toto je prodejná vláda" nebo "Jsme připraveni chránit Tchaksina".

Akci organizuje Demokratická aliance proti diktatuře (DAAD), jejímž cílem je podle jejích představitelů vyvíjet tlak na nastupujícího premiéra Vedžadžívu, aby rozpustil parlament a vypsal nové volby. Policie se snaží zmírnit protivládní demonstrace v Bangkoku.

DAAD v neděli tvrdila, že nehodlá parlamentu vypínat elektřinu nebo uzavírat dodávky vody, jak to dělalo donedávna opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které si razantními demonstracemi a obsazením dvou letišť nedávno vynutilo změnu vlády.

Podle thajské ústavy nemůže nová vláda oficiálně začít pracovat, dokud nepřednese svůj politický program na společném zasedání obou komor parlamentu. Vláda se hodlá soustředit především na posílení ekonomiky, která je do značné míry závislá na turistickém ruchu. Tomu ale politické turbulence značně uškodily.

"Vláda nepoužije násilí, aby rozehnala protesty," prohlásil Vedžažíva poté, co se rozhodl projev odložit na úterý v 09:30 místního času (03:00 SEČ). "Budeme (s protestujícími) nadále vyjednávat," dodal.

Změnu "červené" vlády si po měsících protestů vynutilo razantními demonstracemi a obsazením dvou letišť na konci listopadu "žluté", tehdy opoziční a nyní vládní Lidové spojenectví pro demokracii (PAD).

Čtyřiačtyřicetiletý vůdce Demokratické strany Apchisit Vedžadžíva byl parlamentem zvolen novým premiérem poté, co ústavní soud kvůli údajným volebním podvodům rozpustil tři vládní strany a zakázal jejich předákům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, na pět let účast v politice.

Demokratická strana se protivládních protestů aktivně neúčastnila a její kandidát Vedžadžíva je považován za určitý kompromis mezi "žlutými" roajalisty podporovanými vlivnou armádou a "červenými" silami majícími podporu širokých vrstev chudších voličů. Vedžadžíva jako kandidát mimo řady přívrženců svrženého Šinavatry se dokázal prosadit v parlamentu jen přeběhnutím části poslanců k bývalé opozici.

DAAD proto požaduje vypsání předčasných voleb v přesvědčení, že tábor "červených" má opět velké šance v nich zvítězit. Konzervativní síly naopak chtějí vládnout pomocí přeběhlíků, "dokud se situace neuklidní". Dosavadní spory rozdělily zemi na dva nesmiřitelné tábory.

Autor: