21. srpna 2018 18:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Touha po svobodě a demokracii přežila.‘ Tusk i Juncker připomněli okupaci Československa

Předseda Evropské rady Donald Tusk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské rady Donald Tusk. | foto: Reuters

Brusel/Praha Touha po svobodě a demokracii přežila i vpád vojsk Varšavské smlouvy a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu. V den 50. výročí invaze do Československa to na Twitteru napsal předseda Evropské rady Donald Tusk. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v prohlášení označil konec pražského jara za jednu z nejtragičtějších epizod v dějinách novodobé Evropy. Události srpna 1968 připomínají také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo lídr největší europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber.

„Před padesáti lety sovětská invaze do Československa zlikvidovala pražské jaro. Ale touha po svobodě a demokracii přežila a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu,“ napsal Tusk.

21.srpna 2018 v 09:44, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 18:48

Fifty years ago the Soviet invasion of Czechoslovakia crushed #PragueSpring. But the desire for freedom and democracy survived and is the essence of what unites Europe today.

„Při tomto výročí si připomínáme tragickou ztrátu životů a vzdáváme hold odvaze a hrdinství těch, kteří vzdorně stanuli před tanky a zbraněmi, přičemž mnozí z nich byli studenti,“ uvedl Juncker. Podle předsedy EK je ale dnes také na místě připomenout si, že za svobodu a dodržování lidských práv je potřeba bojovat každý den.

Podle Tajaniho je „tragédie“ srpnové okupace připomínkou obzvláště pro mladé lidi, že svoboda není samozřejmostí a že neexistuje alternativa k jednotné a úspěšné Evropě. Šéf Evropské lidové strany Weber v úterý přidal na Twitter příspěvky v češtině i slovenštině. „Vzpomeňme s úctou na oběti této smutné události a na ty, kterým následná normalizace zničila životy. A nepřipusťme zlehčování a překrucování historie,“ napsal Weber.

Pohled na sovětský tank před svým domem označila za jednu ze svých nejstarších vzpomínek česká eurokomisařka Věra Jourová. „...ovlivní vás to na celý život. Proto považuji obranu demokracie za největší úkol pro nás pro všechny: Čechy, Slováky, Evropany,“ uvedla na Twitteru.

21.srpna 2018 v 09:39, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 18:49

Today, Czechs and Slovaks remember the occupation of the republic in 1968. A Soviet tank at my doorstep is one of my earliest memories, it influences you for life. Hence I consider defending our democracy the biggest task of today, for all of us: Czechs, Slovaks, Europeans. https://t.co/xJ6bmrVKur

„Na den přesně před 50 lety Rudá armáda rozdrtila naděje Čechů a Slováků, kteří hledali svobodu a demokracii. Evropané musejí nyní stát při sobě a odmítnout novou vlnu autoritářského vlivu, který znovu podkopává naši společnost,“ napsal na Twitteru belgický europoslanec a bývalý premiér Guy Verhofstadt, který zároveň vede v Evropském parlamentu Alianci liberálů a demokratů pro Evropu.

Podle bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy 50. výročí invaze je „pro Čechy, Slováky a mnohé jiné neúprosnou připomínkou toho, že jejich budoucnost je spjatá se Západem“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se k výročí přímo nevyjádřil, ale na Twitteru sdílel prohlášení francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauové. „Před 50 lety bylo pražské jaro rozdrceno. Evropa nesmí nikdy zapomínat na obranu svých hodnot svobody a právního státu,“ napsala Loiseauová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz